Тайнства и аскеза
Май 11, 2015 in Беседи, Начална страница
Автор : митр. Иеротей Влахос
Православната духовност е христоцентрична и църквоцентрична. Това означава, че човекът се освещава и спасява чрез Богочовека Христос, живеейки в Църквата, която е благословеното Тяло Христово. Христос не съществува извън Светата Троица и извън Църквата. Затова, живеейки в Църквата, която е лечебница, ние можем да се излекуваме.
Приобщаването към нетварната Божия благодат и споделянето на църковния живот става посредством тайнствата и аскезата (подвига). Чрез тайнствата в сърцата ни идва нетварната благодат и енергия Божия. Чрез подвижническия живот ние едновременно подготвяме почвата за терапевтичното, спасително действие на благодатта в сърцето и съхраняваме божествената благодат, която получаваме чрез тайнствата.
В своята книга за живота в Христа св. Николай Кавасила пространно изяснява, че възраждането на човека се извършва чрез тайнствата и че за това е необходимо и собственото ни съдействие (συνέργεια). Той пише: “Животът в Христа, от една страна, ни е даден от Бога, а от друга е плод от нашия труд; така той е чисто Негово дело, но и дело на нашата ревност“1.
Божията енергия се преподава чрез тайнствата. Кръщението дава на човека битието и ипостаста според Христа, Миропомазването усъвършенства новорождението, давайки му начален тласък, а божествената Евхаристия поддържа и продължава придобитата жизненост и здраве.
“Кръщението дарява битие и изобщо ипостас в Христа, защото, приемайки мъртвите и тленните, то първо от всички тайнства ги въвежда в живота; Помазанието с миро усъвършенства новородения, влагайки в него подобаващата на този живот енергия; докато божествената Евхаристия съхранява и поддържа този живот и това здраве; тя дарява Хляба на живота, за да бъде запазено придобитото в Кръщението и Миропомазването, и за да останат живи новородените”2.
Ако Божията енергия се преподава чрез тайнствата, то съдействието, отговорът на този велик дар, се проявява в нашето усърдие и ревност. Така Бог действа (ένεργεΐ), а човекът съдейства (συνεργεΐ). Необходим е, следователно и нашият собствен подвиг, за да запазим Божията благодат. Николай Кавасила говори и за това в цитирания по-горе труд. Дори посвещава на тази тема отделна глава: “Как да запазим полученото чрез тайнствата“.
Изобщо значението на тайнствата, чрез които получаваме Божията благодат, е наистина голямо. Отново Кавасила казва: “И така, чрез тези свещени тайни, като пред някакъв прозорец в мрачния ни свят влиза Слънцето на правдата, като умъртвява този устремен по стихиите на света живот и възкресява онзи надприродния; и Светлината на света побеждава света, за което говорят и думите: “Аз победих света” (Йоан 16:13), въвеждайки вечния живот в това смъртно и преходно тяло”3.
За обвързаността на тайнствата с подвига говорят всички светци на Църква. Бих искал да се спра по-подробно на казаното по този повод от св. Григорий Палама.
Като начало св. Григорий подчертава, че тайнствата се наричат така, защото не са нещо видимо, а са духовни и неописуеми. Затова, когато някой пристъпва към тайнствата, той трябва да има предвид не само видимото с телесните очи, но и това, което не е видимо и е духовно.
„Тайнствата се наричат така, защото са не просто видими, а са нещо духовно и скрито; затова Господ е казал: “Духът е, който животвори; плътта нищо не ползува” (Йоан 6:63); ако гледаш само видимото, няма да получиш никаква полза; ако пък гледаш духовното, т.е. ако гледаш духовно на този предложен хляб, то приобщавайки се, ще бъдеш оживотворен”4.
По-нататък св. Григорий казва, че само Кръщението не е достатъчно, а е необходимо и спазване на Божиите заповеди, т.е. подвижнически живот. При това подвижническият живот не е само животът на монаха, а изобщо изпълнението на заповедите Божии. Нашето усърдие в изпълнение на Божиите заповеди е подвиг в Христа. След Възкресението Си Христос казал на Своите ученици: “И тъй, идете, научете всички народи, като ги кръщавате в името на Отца и Сина и Светаго Духа, и като ги учите да пазят всичко, що съм ви заповядал” (Мат. 28:19-20).
Видно е, че апостолите трябвало да учат народите, първо “като ги кръщават”, а после “като ги учат да пазят” преподаденото. Затова св. Григорий подчертава, че не е достатъчно само Кръщението, за да направи човека ученик на Евангелието, а е необходимо и изпълнение на Христовите заповеди.
Св. Григорий Палама е един съборен, вселенски богослов и отец на Църквата. Изобщо, всички отци са съборни (καθολικοί), защото не са били едностранчиви във възгледите си и изолирани в позициите си. Отците не превръщали в абсолют нито една от съставните части на истината, пренебрегвайки останалите; на тях било присъщо духовното равновесие именно защото били възродени от Светия Дух. “Съборността” на св. Григорий Палама намерила израз в неговата позиция спрямо разпространените по това време относно тайнствата и аскезата еретически възгледи, които извращавали духовния живот.
Първият възглед бил присъщ на месалианите, древните еретици, чиито заблуди се възродили във времето на св. Григорий. Според тях тайнствата на Църквата – св. Кръщение и божествената Евхаристия – нямат толкова голямо значение в спасението на човека. Твърдели, че само умната молитва съединява човека с Бога, че именно тя, а не животът в тайнствата очиства човека и го довежда до обожение. Месалианите освен това учели, че в сърцето се намират едновременно и Божията благодат, и сатаната. С други думи, месалианите преувеличавали исихасткия живот в ущърб на живота в тайнствата на Църквата.
Един друг еретически възглед, идващ най-вече от Западното християнство, бил изразяван по времето на св. Григорий Палама от философа Варлаам, с когото големият светогорски светец влязъл в спор. Варлаам придавал решаващо значение на живота в тайнствата на Църквата, отричайки исихасткия живот; обявявал се против исихазма и всичко, свързано с умната молитва. Главното за него било участието в св. тайнства на Църквата. Варлаам говорел и за молитвата, но твърде абстрактно и схоластично. Той подчертавал преди всичко, че благодатта е тварна и че богосъзерцанието е всъщност съзерцание на тварна светлина. Варлаам по принцип презирал исихастите и коментирал с насмешка исихастката традиция на Църквата, която е основа на догматите и живота на всички св. отци.
Св. Григорий Палама се борел едновременно и с двата възгледа. Той твърдял, както твърди и Църквата, че всяко преувеличаване на един аспект от учението и недооценяването на друг, представлява отклонение от православния живот и следователно – отдалечаване от спасението. Подчертавал, че за изцелението на човека и, следователно, за нашето спасение е необходимо съединение на живота в тайнствата с подвижническия живот. Спасителният живот в тайнствата е безсмислен без исихасткия живот като предварително условие. Исихасткият живот извън св. тайнства на Църквата също е безсмислен.
Според светогорския светец, следователно, изцелението на душата се достига посредством светотайнствения и исихасткия живот. Извън това съединение не може да има православен живот и православно богословие.
В много от своите беседи св. Григорий говори за голямото значение на църковните тайнства. В една от тези беседи той учи, че Христос освещава ипостаста на всеки човек и му дарява опрощаване на греховете “чрез божественото Кръщение, чрез съблюдаване на Заповедите, чрез покаянието, което Той е дарил на падналите, и чрез причастието с Неговото тяло и кръв“. Двете главни тайнства на Църквата – Кръщението и Причастието – заедно със спазването на Христовите заповеди, донасят опрощение на греховете и освещават човека. Чрез Кръщение Христос става баща на човешкия род, а чрез Причастието – майка. Св. Григорий използва едно сравнение, като казва, че Христос ни “ храни както любящата майка кърми и с двете си гърди своите деца”. И по-нататък той развива тази аналогия като сравнява с гърде на кърмещата майка двете централни и основни тайнства: св. Кръщение и св. Причастие.
В друга беседа той отново говори за силата на тези две тайнства на Църквата. Христос приел човешко естество и затова също като нас имал душа и тяло. Чрез тялото Си Той претърпял страдания, смърт и погребение, а после възкръснал от мъртвите и по такъв начин ни предал да извършваме безкръвната жертва и да ползваме плодовете на спасението.
“Виждате ли, че родът и сродството Христови не произлизат по естество, а по благодат и по закона на благодатта?… Защото всеки, който се е кръстил в Христа, се е облякъл в Христа, според Павел, бидейки чедо на други по естество, става свръх-естеството чедо на Христос, побеждавайки по такъв начин естеството, подобно на Неговото безсеменно въплъщение от Духа Свети и Приснодева Мария”5.
Със слизането в ада с душата Си и с излизането Си от там Той й предал вечна светлина и живот, и в знак на това Той дарил на всички ни тайнството на св. Кръщение, така че, “чрез него получаваме спасение, чрез това тайнство се обожава душата и тялото, и се възприемат семената на вечния живот”. Душата и тялото се освещават в двете Тайнства, и от двете зависи нашето спасение.“ В тези две Тайнства се съсредоточава всичко, което представлява спасението – цялото Богочовешко домостроителство”.
И така, очевидно е, че св. Григорий категорично обвързва спасението на човека със светите тайнства на Църквата. Той не ги подценява, както правели месалианите и евхитите, а напротив, считал ги за средоточие на духовния живот. В много от своите беседи той подробно се спира на всяко от тях.
Но св. Григорий също толкова определено твърди, че тайнствата трябва да бъдат съединени с подвижническия живот на Църквата. В противен случай благодатта чрез тайнства действа не за спасение и изцеление, а за осъждане. Затова наред с учението 3а тайнствата св. Григорий говори и за исихастки живот.
Благодатта чрез тайнствата обилно се дарява на тези хора, които по съответния начин са станали готови за нея. Ние сме напълно недостойни за този дар, но Бог ни прави “от недостойни” – “достойни”. Необходимо е обаче и ние да съдействаме чрез покаяние.
“Ние правим себе си достойни покаяние, делото на покаянието се приближаваме към можещия да сътвори достойни от недостойни”6[1].
За да потвърди тази истина, св. Григорий привежда примери от Стария Завет. Когато евреите приближили обетованата земя, те се отдали на греховна похот, и не се възползвали от “дадените им образи на тайнства”. Затова Бог ги оставил и те не влезли в земята на обещанието. Същото ще стане и с християните. Светото Кръщение и всички следващи тайнства няма да ги избавят от вечно осъждане, ако “живеят неразкаяни и непочитащи Божиите заповеди”.
В друг откъс той казва, че Св. Дух, единосъщен на Отца и Сина, Сам “идва и си отива”. Той пребивава с разкаялите се грешници и не си отива от тях, а се отдръпва от неразкаяните грешници, както станало със Саул, който се лишил от Божията благодат. Затова този, който участва в тайнствата, трябва да живее покайно.7
Както пише св. Григорий, подвигът се състои в това, да живеем т.нар. исихастки живот, което е способ за излекуването на човека. Представяйки св. Богородица като образец на исихасткия живот, св. Григорий говори подробно, че цел на човека е достигането на обожение, общение и единение с Бога. Това се постига чрез старание да се умъртвят (плътските) разсъдък, чувства, въображение и тщеславие, чрез съсредоточаване на ума в сърцето, и чрез сърцето умът да се издигне към Бога. Така всъщност благодарение на тайнството Кръщение, човекът е един “новороден младенец”, надарен със скрита мъдрост, който ще се прояви впоследствие като действена мъдрост. Възроденият чрез св. Кръщение човек възприема сила, за да стане причастник на славата на Сина Божи, само ако наистина живее новия живот и изпълнява евангелските заповеди.
Изложеното до сега ясно показва, че съединението на тайнствата и аскезата е задължително. И това е учение не само на св. Николай Кавасила и на св. Григорий Палама, а предание на Православната църква. Всяка духовност, която не се основава на тази основа, не е православна. Иначе казано, чрез тайнствата Божията благодат действа в съответствие с това състояние, в което се намира нашата душа. Така благодатта Божия очиства едного, другиго просветлява, трети обожава. Благодарение на това православният християнин прекрасно осъзнава връзката между тайнствата и степените на духовния живот. Оттук е очевидна и връзката между тайнствата и аскезата.
Църковното предание говори изразително по този въпрос. Бих искал да разгледаме два примера: единият се отнася за Кръщението и аскезата, другият – св. Причастие и аскезата.
Кръщението в древната Църква е било предшествано от период на подготовка, за да могат оглашените, доколкото е възможно, да пристъпят достойно към “въвеждащото в Църквата тайнство“ на св. Кръщение. Както показва богослужебната традиция и творенията на св. отци, имало два типа оглашени. Първият включвал по-подготвените, които били приели вярата, но още не били кръстени и затова участвали частично в църковните молитви след като получели благословението на иереите. Другият тип обединявал по-малко подготвените – слушащите. Те стоели в църковния притвор до четенето на Св. Писание, а след това трябвало да напуснат храма. Понякога оглашените от по-горния чин заради някоя своя постъпка отново попадали във втория, по-нисък чин. В това се състояла пастирската грижа 3а оглашените и Църквата обръщала сериозно внимание на това.
Показателен е способът за приемане на нови членове на Църквата, според определението на Втория вселенски събор.
Съгласно правилото, в първия ден, след четенето на специални молитви, приеманите започвали да се наричат християни; на втория ден ги причислявали към чина на оглашените; на третия ден четели заклинанията, след което ги учели на основите на вярата, т.е. оглашавали ги, след това им позволявали да стоят в църква, 3а да слушат Писанието, и накрая ги кръщавали. Ето правилото: “В първия ден ги приемаме като християни, във втория – оглашени, сетне в третия ги заклинаме с трикратно духване в лицето и ушите, и по такъв начин ги оглашаваме и ги караме да остават в църквата и да слушат светото Писание; подир това вече ги кръщаваме” (Правило 7).
Цитираното правило на Втория вселенски събор наред с учението на св. отци и църковната практика удостоверява, че оглашението не е било само теоретично запознаване с основите на вярата, а е в пълна мяра литургично и терапевтично действие. Това е особено добре откроено в Огласителните поучения на св. Кирил Иерусалимски. Свети Кирил предписва на оглашените да се изповядват преди Кръщението: “Настоящето време е време за изповед”. След това той ги насочва да преминат през заклинания, които се четели постоянно: “Заеми се със заклинанията”. Накрая той ги подбужда да изучават вярата: “Бъди прилежен кът оглашението и помни прочетеното”. Всички тези способи служели на оглашените pа очистване на сърцата им. “Покажи в подвига сърцето си очистено. Очисти своя съсъд, 3а да възприеме повече благодат” – настоява св. Кирил.
Оглашението продължавало от една до три години. Имало, разбира се и по-особени случаи, когато това време се съкращавало. Първият вселенски събор постановил: “За оглашаването е потребно време и подир кръщението е нужно по-дълго изпитание”.
Времето на аскезата продължавало и след Кръщението. Това означава, че след като се кръстели християните били длъжни да изпълняват Божията воля, както посочихме по-горе. Освен това, ако някой от кръстените паднел в тежки прегрешения, от които ставало очевидно, че вече не е жив член на Църквата, то естествено, той отново попадал в разреда на оглашените. Над такива хора не се извършвало отново тайнството Кръщение, но във всеки случай им се налагало отново да преминат през етапа на покаянието. Църквата определила четири степени на покаянието. Към първата се отнасяли “плачещите”, които стоели извън храма и просели за милост християните. Към втората се отнасяли “слушащите”, които оставали на божествената Литургия до четенето на Писанието и след това излизали от храма, заедно с оглашените. Към третата степен принадлежали “коленичещите”, които оставали в храма в продължение на цялата Литургия, но стояли на колене. Към четвъртата степен били причислявани “присъстващите”, които стоели заедно с верните до края на Литургията, но не се причастявали. Накрая, след като преминели последователното през тези степени, те били допускани до пречистите Тайни на тялото и кръвта Христови. Описание на степените стъпка по стъпка четем в правилата на Василий Велики.
“ Волен убиец и покаял се отпосле нека двадесет години бъде без причастие със светите тайни; а тия двадесет години се разделят по следния начин: четири години трябва да плаче, стоейки извън вратите на молитвения храм и молейки влизащите в него верни да се молят за него, като изповядва престъплението си; подир четири години нека бъде приет в числото на слушащите писанието и с тях да излиза от църквата в продължение на пет години; седем години да се моли и излиза с припадащите, а четири години пък да стои само с верните, но без да се удостоява с причастие. Подир като се изпълни всичко това, нека се причасти със светите” (Правила на Василий Велики, 56).
Цялата тази последователност се крепи на църковните канони, защото грехът се разглежда като болест и отпадане от общението с Бога. Грехът най-вече и преди всичко е помрачаване на ума, и съответно – покаянието е лекуване и просветляване на ума. Когато св. Василий Велики определя срок за отлъчване от божественото Причастие, той прави заради лечението на падналия в грях човек. Ето защо светителят афористично отбелязва: “Изцелението се определя не от срока, а от начина на покаяние“. Очевидно аскезата е необходима, както преди Кръщението, така и след него.
Същото се отнася и за св. Причастие, за приемането на св. Тайни. Преди св. Причастие е потребно усилие и духовен подвиг. Св. Николай Кавасила, пояснявайки думите на Христос: “Трудете се не за храна тленна, а за храна, която пребъдва до живот вечен и която ще ви даде Син Човечески” (Йоан 6:27) и тези на апостол Павел: “Който не иска да се труди, не бива и да яде” (2Сол. 3:10), говори за труда, който предшества св. Причастие. Ако заради тленната храна се изисква труд с пот на лицето, колко повече е потребно и за св. Причастие. Освен това, Христос чрез тайнствата става наш съратник. Съратникът не предлага ръка за помощ на ленивите и унилите, а на тези, които са силни и смели, които са твърди и решителни пред лицето на противника.
“Христос, насищайки ни, ни помага”. Не на лежащия и отпуснатия подава ръка Съратникът, а на изпълнения със сила, на дръзновения и мъжествено противостоящия на врага”8.
Но и след св. Причастие подвигът не трябва да спира, за да се съхрани благодатта на тайнството. Ние се убеждаваме в това, четейки молитвата след св. Причастие. Вярващият се моли Бог да му даде покаяние, сълзи и сила да остане причастен на Христа.
“Ти, Който доброволно ми даде Твоята плът да храна, бидейки огън и изгаряйки недостойните, да не ме изгориш, Създателю той, но най-вече проникни в моите членове, във всички стави, в утробата, в сърцето. Изгори тръните на всичките ми прегрешения, душата очисти, помислите освети, утвърди ставите заедно с костите, просвети петте ми сетива, цял ме прикови кът Твоя страх. Всякога ме покривай, брани и пази от всяко душегубно дело и слово. Очисти и умий, и ме украси, разхубави, вразуми и ме просвети. Направи ме свое обиталище – само на Духа, и да не бъда вече обиталище на греха. Та като от Твой дом, с влизането на Причастието, да бяга от мене като от огън всеки злодей, всяка страст...” (Симеон Метафраст, 3 молитва след св. Причастие).
Причастилият се умолява също и Божията майка да се застъпи пред Своя Син, Който да му дари покаяние и съкрушение на сърцето: “Ти, която си родила истинската Светлина, просвети моите духовни очи на сърцето. Ти, която си родила Извора на безсмъртието, оживотвори мене, умъртвения от греха. Ти, добросърдечна майко на милостивия Бог, помилуй ме, дай ми умиление и съкрушение в сърцето ми, смирение в помислите ми” (5-та молитва след св. Причастие).
Така и преди, и след св. Причастие е необходим живот в подвиг, защото благодатта Божия, която идва чрез приобщаването с Тялото и Кръвта Христови, действа в съответствие със състоянието на човека. Ако човекът се намира в състояние на очистване, тя го очиства; ако се намира в състояние на просветление, тя го просветлява; ако се намира в състояние на обожение, тя още повече го обожава. По такъв начин св. Причастие става очистване, просветление и обожение. Когато обаче човекът не е в състояние на покаяние, макар и да се намира на стадия на очистването, св. Причастие става за него огън и наказание, действа за осъждане.
В заключение още веднъж ще отбележим, че цялото църковно предание потвърждава необходимостта от съединение на тайнствата и аскезата. Разделянето им поражда погрешни представи и настроения в духовния живот, които не съответстват на православната духовност.
1 ΦΙΛΟΚΛΙΑ των νηπτικον και ασκητικων, τ.22, Θεσσαλονίκη, 1979, σ.276
2Пак там, σ. 278.
3Пак там, σ. 280.
4ЕПЕ, τ. 11, σ. 406
5 Св. Григорий Палама, ЕПЕ, τ. 11, Θεσσαλονίκη, 1986, σ. 444.
6Пак там, σ. 406.
7Пак там, τ. 10, σ. 482
8 Св. Николай Кавасила. Седем слова да живота в Христа, 4, 89.
превод: Мариян Стоядинов
Из “Православната духовност”, Праксис, 2005