Поучения на стареца Арсений Исихаст

Март 14, 2018 in Начална страница, Отечески съвети

Автор : Старец Арсений Исихаст

„Относно Иисусовата молитва – ако имаш желание за нея, не я прекъсвай. Тя вмества в себе си всичко. Ако молитвата ти отслабне, тогава прочети акатист. Божията майка много обича и молитвата „Богородице Дево, радвай се“. Понякога, когато прочетеш няколко пъти тази молитва Богородица ти дава такава неописуема сладост.“

 

 

Отец Арсений казваше: „Дошъл е часът да се събудиш? Не се разсейвай, не се прозявай, не ставай вяло. Монашеството изисква от нас бодрост, от това зависи ще живеем ли, или ще умрем. Събудил си се? Стани, прекръсти се и веднага: „Господи Иисусе Христе, помилуй ме“. „Доколкото е възможно, следи за езика си, да не празнослови и осъжда, но непрестанно да изрича молитви, когато не си зает с работа. Ето ви моето благословение, изпълнявайте това, и всички заедно ще бъдем в Христа.

 

 

Отец Арсений веднъж разказа: „Вчера готвачът ми казва: „Благослови, яденето ми загоря.“ „Вярно, имаш някакъв лош помисъл“ – отговарям му. „Не помня, геронда“. Тогава му казвам: „Умът ти се е размечтал и молитва е нямало.” „Но нима има нещо общо?“ „Има и още как. Забележи, че когато се молиш непрестанно, яденето никога няма да отвлече ума ти, и ще видиш, колко вкусно ще го сготвиш.“

 

 

„Христос не иска от нас нещо свръх нашите сили. Ако действително нито можем да стоим, нито да лежим, то Той ще е с нас дори и когато лежим. А ако сме без сили, сатаната идва на момента. И веднага ни донася небрежение и сън.“

 

 

„Четенето също се явява като един вид молитва. Ние всеки ден четем една-две глави от Свещенното Писание и след това - книгите на светите отци. Що се отнася до Исаак Сирин, той винаги е под мишницата ни… Но освен него, четем и „Лествицата“, и авва Доротей, и „Евергетинос“, и свети Макарий, и много други, а също така и житията на светиите.“

 

 

„Свещеното Писание е боговдъхновено, и ние сме длъжни да го четем цялото. От Стария завет трябва да се обръща особено внимание на Псалтира. Това е много силна молитва.“

 

 

„Четейки житията на светиите, получаваме двойна полза. Първата полза се състои в това, че примерът на техните подвизи ни пробужда от съня на нерадението. Втората – в това, че когато четем житията на светиите с благоговение, те се молят за нас на Христа.“

 

 

„Но винаги, преди да почнем четенето, трябва да се помолим. След молитвата, четенето на житието на светията внася в нас такова умиление, че вече не сме в състояние да спрем сълзите. Това се случва за това, защото молитвата просвещава ума.“

 

 

„Още един важен знак за нашето духовно преуспяване е особената благодат в неделите и великите празници.“

 

 

Отец Арсений разказвал: „Веднъж един брат се поклони пред мен и каза: „Благослови, Геронда. Аз наскърбих един брат, и затова молитвата ми не се получава.“ Аз му отговорих: „Е , няма нищо страшно. Поклони се пред брата си, за да се върне любовта, и молитвата пак ще се върне.“  – „Геронда, но аз се поклоних пред теб, нима това не стига?“ – „А, не – казвам му – това е недостатъчно. Пред когото си се провинил, от него и ще поискаш прошка.“ Видях как в него се води борба. Накрая той отиде и поиска прошка. На следващия ден отново идва и ми казва: „Благодаря, Геронда, за съвета. Цяла нощ се молих с радост и умиление.“

 

 

Веднъж попитаха отец Арсений: „Геронда, да поискаш прошка – това е добре, но се случва понякога, поискаш прошка от някого, а той не прощава. Какво да направя?“ Старецът отговорил: „Ти си поискал прошка? Значи си свободен. Гледай само да имаш любов към брата си. И след това, докато не приеме твоето покаяние, не му досаждай.“

 

 

„Доколкото е по вашите сили, гледайте всички отци да са доволни от вас. Ако в манастира имаш добри отношения с 99 братя, а един от тях си огорчил поради невнимание, то той се явява препятствие за твоята молитва.“

 

 

източник: Православие. ру