Стареца Дионисий от Колицу – за семейството
Автор: стареца Дионисий от Колицу
През моя живот се запознах и видях много духовници…
Християнската вяра е «Път» с конкретна посока и край
Автор: неизвестен
Представете си един стадион, на който един камион «изсипва» хора и им казва: «състезавайте се!». Но никой не им обяснява «какъв точно е спортът». Никой не им казва «коя е целта». Всеки си поставя собствена цел, и смята, че всички други са длъжни да се съобразят с него…
За ненормалността на съвременния живот и за двата лъжливи подхода към духовния живот
Автор: йеромонах Серафим (Роуз)
Всеки, който се опита да види нашия живот в перспективата на този нормален живот, който са водили хората в миналото –в Русия, в Америка или в която и да е западно-европейска страна, ще бъде поразен от това, колко ненормален е станал днес животът. Разбиранията за авторитет и послушание, за приличие и вежливост, за поведение в обществото и в частния живот рязко са се изменили, всичко се е обърнало нагоре с краката. Изключение правят някои отделни групи – обикновено християни от едно или друго изповедание, които се опитват да съхранят така наречения „старомоден” начин на живот…
Четири лекарства за болестта „обида“
Автор: Прот. Артемий Владимиров
И така, от примера на Господ Иисус Христос ние виждаме, че неговите ученици нямат право на обида. И истинското достойнство на християнската личност, което е в Христовия образ, никак не намалява, ако ние не извикаме човека на дуел, не плюем след него и не изискваме сатисфакция (удовлетворение). Лесно е да се каже, разбира се. Но как реално да настройваме своите мисли, своята душа, своето сърце, така че тази отвратителна жаба да не скочи върху сърцето ни и да не почне да ни задушава? Мисля, че лекарството се крие в правилния възглед за самия себе си…
Възпитание на детето в страх Божий и благонравие
Автор: протоиерей Димитрий Смирнов
„Да родиш деца е дело на природата, но да ги образоваш и възпиташ в добродетели – това е дело на ума и волята… Аз казвам, че грижата да се образоват сърцата на децата в добродетел и благочестие е свещен дълг, който не трябва да се пренебрегва, защото неспазването му е своего рода детеубийство. И така, моля ви, грижете се за доброто възпитание на вашите деца.“ Св. Йоан Златоуст…
Бързайте да правите добро!
Автор: Кръстьо Лафазанов
Срещнахме се с един от най-популярните и обичани български актьори, който се съгласи да разговаря с нас за посещенията си на Света Гора, вярата и духовния живот. - Здравейте, благодарим Ви, че се съгласихте да поговорим!…
Един прекрасен знак преди края
Автор: Мартин Ралчевски
Реших да споделя тази кратка истинска история, защото в днешното време подобни случки са рядкост. Но и не само за това. А защото ако човек умее да чете и между редовете, както се казва, ще намери тук огромна надежда. А всеки има нужда от надежда днес…
Смиреният човек не се скандализира от никой и от нищо
Автор: Архим. Павел Пападопулос
Скандализираш се и осъждаш другите, оправдавайки твоето скандализиране, твоите помисли като „очаквани”. Лесно се скандализираш, защото никога не си виждал очи в очи твоя грях, защото никога не виждаш твоите грешки. Браниш твърдо твоето право, нрав, добродетел, мнение. Скандализираш се лесно от живота на другите. Заплашително им размахваш пръст, за да се съобразят. Ама как ще поправиш нещата? Мислиш, че ще успееш да спреш скандалите чрез твоето скандализиране?…
Братя, без Бога не можем дори да мигнем!
Автор: Стареца Клеопа
Пътувах веднъж с влак от Пашкан до Баку. За да не съм във вагоните където се пуши, си купих билет и се качих в последния вагон на влака. Отидох сам във вагона и не знаех кои ще бъдат другите пътници с мен. Точно преди отпътуването на влака, влезе група от висши офицери. Те пътуваха към някое военно училище. Бяха моряци, полковници, а сред тях и един възрастен сержант със съпругата си. Ето ти и монах в офицерски вагон… Това беше през 1957 г….
Божията Майка ме благослови
Автор: Виктор Чередниченко
През нощта на 10 срещу 11 май 1986 година, в Кабул (Афганистан), в лагера на 103 дивизия на Въздушно-десантните войски на Съветския Съюз се случило необикновено събитие. Пресвета Богородица се явила на един обикновен съветски войник-десaнтчик, непосредствено преди бойна операция, и го благословила. А след няколко часа, в смъртен бой, старшина Виктор Чередниченко не просто останал жив, но спасил и своите другари и станал единственият войник от 103 дивизия, удостоен с най-високата военна награда на Съветския Съюз – ордена на Бойното Червено Знаме. Личното свидетелство на Виктор Чередниченко за това чудно събитие било записано на Успение Богородично през 2012 година в атонския манастир „Свети Пантелеймон”, с благословението на духовника на манастира, йеромонах Макарий…
Блудния старец
Автор: Йоанис Панайотопулос
В една от най-хубавите истории на Лавсаика се описва животът на монах, който, след като напуснал манастира, работил като товарач на пристанището в Александрия. И както на всяко пристанище, и тук не липсвали блудници. „Монахът” работил цял ден, а вечер изразходвал всичко, което придобивал, „откупувайки” компанията на една блудница за цяла нощ. Той бил срамът на християните в града, бил скандалът на Църквата…
За вътрешния човек и духовната одежда
Автор: свещеник Цезар Аксинте
Ние не се изморяваме да благодарим на Бога за чудесата, които Той извършва с нас всеки миг. Но тъй като сме обременени с грижи, заети сме изцяло със своите мисли, с този плътски и земен човек, не виждаме как безмерно ни обича Бог и не чуваме Неговия глас, който непрестанно ни зове. Знайте, че както Бог иска всеки миг да призоваваме Неговото пресвято Име, така и Той всеки миг призовава всеки от нас по име. Но поради шума, който създаваме, бидейки изцяло подвластни на своите мисли и дела, ние никога не чуваме, или много рядко чуваме, Неговия зов…
Ето какво значи да обичаш
Автор: Архимандрит Силуан (Васан)
Прочетох една малка история, която ми направи силно впечатление. Аз винаги съм споделял с вас всичко красиво и полезно, което намирам, и сега също искам да споделя прочетеното с вас. И, както винаги, се надявам, че между тези редове, на всеки от вас ще се открие някакъв благ промисъл…
Двете крила на човека
Автор: Свети Паисий Светогорец
- Хората попадат много лесно както под добро, така и под лошо влияние. Да попаднеш под лошо влияние е по-лесно, защото там командва дяволът…
Как да се борим с помислите
Автор: Арх. Арсений Папачок
- Отче, как трябва да се борим с помислите? - Драги, ние знаем, че дяволът съществува. Той наистина не иска ние да растем духовно и да се молим Богу и затова ни смущава. Нека ви кажа нещо. Осмелявам се да го кажа: Какво ще правим без него – дявола? Виждате ли? Те, демоните ни изкушават и ние осъзнаваме кои сме. Жертваме се. Вижте, един възрастен отец не можел да спи от дълго време и неговият ученик бил много тъжен заради това. Двамата вървели през гората и когато паднала нощта, те намерили дънер, старецът седнал на него и заспал. Ученикът му бил много щастлив, защото го обичал. Но след известно време на ученика му дошла една мисъл: „Сега го събуди и се върнете в манастира, за да можеш и ти да поспиш”, – защото и той имал право на малко почивка. „Да – си казал ученикът, – но как мога да го събудя сега когато е заспал?” И той отхвърлил мисълта. Минало известно време и мисълта се върнала, като този път изглеждала правилна… „Да, но как мога да го събудя? Той спи, в края на краищата…” Той обичал своя старец. И мисълта идвала и била отхвърлена така девет пъти до сутринта. И когато старецът се събудил сутринта, погледнал ученика си и много учудено го попитал: - Какво си правил през тази нощ тук? Ученикът отговорил: - Отче, четох псалми, молих се, радвах се, че те виждам спящ. Старецът: - Не, не, не… кажи ми какво по-особено си правил тази нощ? Ученикът: - Мислех за спасението, мислех… Старецът: - Не, искам да знам какво необичайно си правил през изминалата нощ, защото виждам девет корони над главата ти? Виждате ли? Всяко отхвърляне на тези зли помисли е корона, която ни очаква. И така, дяволът не прави нищо друго в своята ирационална злоба, освен да ни донася корони. Но трябва да имаме любов. - Но как можем да знаем кои мисли са от Бога и кои от дявола? - Това е вашата работа. И това обяснявах досега. Съществуват заповеди, имаме толкова много отправни точки… Казах ви, жертва! Дайте нещо свое на някой друг! Някой може да страда и вие може да му причините голяма радост, като му дадете нещо свое. Не говоря задължително за милостиня към беден човек… Основното нещо, което той иска от вас, е да го цените, също да го уважавате. Да не го презирате. Да станете едно с него.
Целта на брака не са щастието и децата, а сключване на вечния съюз с Жениха Христа
Автор: Митрополит Атанасий Лимасолски
За какво е нужно семейството...
Саванът няма джобове
Автор: Монах Гавриил Светогорец
Един човек ми разказа за себе си следната история: Той живеел лош живот. Живеел разгулно, имал други жени, но неговата съпруга нито веднъж не му направила забележка. Веднъж взел всичките си спестявания и ги проиграл в казиното. Върнал се в къщи и казал на жена си, че е прахосал всичките пари. Но тя го попитала: – „Ти как се чувстваш?“ - „Ами добре се чувствам, само че прахосах всичките пари“. - „Няма нищо, за мен е важното, че ти си добре и сме заедно“…
Оковите, които нямат катинар
Автор: Игумен Нектарий Морозов
Пасхалният период е радостен и светъл, но много свещеници още по време на поста предупреждават своите енориаши да не се отпускат съвсем. И в пасхалните дни има изкушения, и то какви… Но да се живее постоянно в опасения, че нещо ще се случи и ще ни постави на изпитание – също не е изход.
Най-страшният грях
Автор: протойерей Димитър Смирнов
Ако попитаме някой човек: „Кой, според теб, е най-страшният грях?” – един ще назове убийството, друг – кражбата, трети – подлостта, четвърти – предателството. Всъщност, най-страшният грях е неверието. То ражда и подлостта, и предателството, и прелюбодеянието, и кражбата, и убийството, и каквото друго ви дойде на ум…
Великденски размисли
Автор: св. Григорий Нисийски
Братя, през тази светлозарна нощ, която съедини блясъка на кандилата с ранните лъчи на слънцето и произведе непрекъснат от промеждутъчна тъмнина ден, нека размислим върху пророчеството, което гласи: „Тоя ден е Господ сътворил, да се зарадваме и да се развеселим в него“ (Пс. 117:24). Делото на този ден не е тежко и трудно, а е радост и веселие, доколкото говори словото Божие – да се зарадваме и да се развеселим в него!…
Разбойниците при кръста
Автор: Св. Кирил Йерусалимски
Каква сила те е озарила, разбойниче? Кой те е научил да се поклониш на пренебрегнатия и разпнат Христос? …
Покаянието на цар Манасия
Автор: Архимандрит Клеопа (Илие)
Старозаветният еврейски цар Манасия извършил толкова грехове пред Бога, колкото едва ли е извършил някой друг. В продължение на петдесет и две години той със сила принуждавал народа да се покланя на идоли и бесове, заповядвайки на евреите да се отрекат от Бога. Отрекъл се от Бога и самият той, както и децата му, и цялото му семейство. А тези, които не искали да се поклонят на идолите и да принасят жертви на демоните, той подлагал на най-страшни мъчения, докато не напуснат белия свят. И така, този цар извършил неизброими грехове. Но Пресветият Бог, желаейки да прояви дълбината на Своето милосърдие и безграничната Си жалост към хората, чрез Своя промисъл, привел Манасия към покаяние. Как именно?…
Добродетелите на сърдечното пространство
Автор: митр. Николай Месогейски
Откъс от книгата на Месогейския и Лавреотикийски митрополит Николай „Великата Четиридесетница – пътят, целта, наградата”. Книгата съдържа беседи, проведени в течение на Великия пост през 1997, 2005 и 2007 години след вечерните богослужения…
Монах Ефрем Лавриот (1926 – 25 юни 1999)
Автор: йеромонах Анастасий
Монах Ефрем Лавриот, в света Емануил Фотиу Пасалис, много добър, обикновен и смирен Божи човек, се родил в селото Марица на остров Родос в 1926 г…
Защо православните християнски семейства учат децата си у дома?
Автор: презвитера Васи Харос
Когато започне учебната година, много родители си задават въпроси относно училищната система. Подходящо ли е изпитването посредством тестове? Не е ли твърде светски духът, в който се учат? Това ли е най-доброто образование, което можем да предложим на децата си? Днес наблюдаваме една тенденция за обучение на децата у дома. Но как да разберем дали това е отговор на въпроса? Наскоро запитахме за това Адам Локридж, директор на училището „Свети Рафаил“, едно класическо православно училище, което действа онлайн, да ни осветли по този въпрос чрез опита си в обучението на деца в домашни условия…
Ето време благоприятно, ето сега ден на спасение
Автор: Лимасолски митрополит Атанасий
Когато човек се бори със страстите и немощите, той се нуждае от присъствието на Божествената благодат, защото това не е просто борба чрез собствените ни сили със самите нас, със страстите, дявола и света (в отрицателния смисъл на тази дума). Постът, също така, не е диета, която се спазва заради телесното здраве, по строго определена програма, с надежда само на своите собствени ресурси. Великият пост има съвършено друг смисъл и предназначение. Смисълът му се състои в привличането на Божествената благодат в сърцето на човека, в избягването на греха, в това да бъдат умъртвени страстите, умъртвяващи душата ни…
Лъжливият изход
Автор: Игумен Нектарий (Морозов)
Зле прикриваният цинизъм е характерна черта на обществото днес. Хумористични предавания, постери в интернет, постове и чатове в социалните мрежи… Създава се впечатление, че за циничните насмешки няма забранени теми. А може би цинизмът просто е на мода? За какво свидетелства циничният поглед върху света? И възможно ли е той да бъде преодолян?…
Да станем истински и автентични християни
Автор: митр. Атанасий Лимасолски
- Властта добре прави да има добро отношение към църквата и към всички хора, разбира се. Ние, обаче, хората на църквата трябва да бъдем изключително внимателни да не навредим с това добро отношение на държавата към църквата и да не паднем в изкушението, с което дявола е изкушавал нашия Господ – да приемем силата и царствата на тоя свят. Църквата прегръща като добра майка всички, и властта, и народа, и целия свят, но трябва да бъдем изключително внимателни от една голяма опасност, която се нарича осветскостяване…
Промяна на ума
Автор: Свети Йоан Шанхайски
Покаянието е изразено в гръцката дума μετάνοια. В буквален смисъл, тя означава промяна на ума. С други думи, покаянието е промяна на човешкото настроение, навиците, начина на мислене; промяна на нещо вътрешно. Покаянието е нов анализ на човешките отношения, промяна на живота. Как може да се стигне до това? По същия начин, по който тъмната стая е осветена от лъчите на слънцето, когато човек влезе в нея…
Благоприятно време за добродетелите
Автор: Митрополит Месогейски и Лавреотикийски Николай
Не бихме сбъркали, ако кажем, че цялата ни вътрешна насоченост в настоящия момент, която царува в душите ни – това е очакването на Великата Четиридесетница…
Дядото на цяла България
Автор: Автор: Янина Алексеева
Свидетелство за това, че архиепископ Серафим е получил милост от Господа да утешава и помага, може да бъде сандъчето с писма, стоящо на гроба му – доколкото си спомням, за последните 16 години, когато съм била енориашка в руския храм в София, те се увеличиха няколко пъти. За тези години съм виждала всякакви случаи – прибягващи в криптата, за да оставят мимоходом писъмце, и стоящи с часове пред гроба на Владиката на колене; тежко болни, съпровождани от близки; молещи се в ъгъла благоговейни монаси; млади майки, обясняващи на своите деца как трябва да се прекръстят, да се поклонят и да целунат гроба; а също и цели класове ученици, доведени в криптата от учителки. Море от сълзи и море от радост, чували с писма и букетчета цветя, опашки за поклонение…
Ненужните хора
Автор: Протоиерей Андрей Ткачов
Свети Николай Сръбски /Велимирович/ в своите „Писма от тъмницата”, наред с другото казва, че днес (по негово време) Бог може да потърси отговор от сръбския народ за много неща. Когато четох това, аз си дадох сметка, че то в пълна мяра се отнася и за нас. Свети Николай споменава множеството безбожни или просто безсъдържателни книги, които се печатат, вместо чрез печатното слово хората да се вразумяват, учат и наставляват във вярата в Бога. Говори за училището, което не толкова учи, колкото осакатява учениците чрез атеизма и гордостта, които насажда. Много са нещата, за които говори той. Пише и за абортите, и за разводите. Има и за „мъжете, достигнали зрелост, но необвързани с брак”. Тях той разглежда също като фактор на всенародната вина. У никого другиго аз не съм срещал нещо подобно. Никога! Затова ми се иска да се спрем на тази мисъл и да я разгледаме…
Християнинът не може да има врагове
Автор: иеросхимонах Юлиан (Лазар)
- Първото, с което заболява душата, е самооправданието. На човек му е трудно да търпи „обидата” в света, без да ненавижда този, който му я причинява…
В обятията на Църквата
Автор: Месогейски и Лавреотикийски митрополит Николай
Съвременният човек е окръжен от проблеми от всички страни. Боледува детето ни или имаме проблеми на работното място; не можем да се оженим или омъжим; нямаме деца, а така ни се иска да имаме син или дъщеря; внезапно изгубваме своята половинка и животът в самота ни се струва безсмислен; вълнуват ни отношенията с децата или с родителите, или пък това, къде да продължим образованието си, как и къде да намерим работа и дали ще намерим изобщо; разстройваме се заради дръзкото поведение на нашите деца или братя; налага ни се да се сблъскваме с душевни разстройства и болести – ето това са основните ежедневни проблеми, които се задълбочават все повече, заради начина ни на живот и заради духа на съвременното общество. Тези проблеми ни довеждат до извода, че Бог няма, защото ние сме свикнали да виждаме в Бога слуга…
Защо се разпадат енориите
Автор: Протоиерей Константин Островски
Съвместната дейност ли трябва да сплотява енориашите или обратно – тя да бъде плод на тяхната сплотеност? Трябва ли настоятелят да се стреми всички енориаши непременно да дружат и да се познават добре помежду си ? Какво трябва да залегне в основата на енорията, за да не се разпадне тя в някакъв момент?..
Ако човечеството спазваше една заповед, щяхме да живеем вече в Рая
Автор: Старецът Гавриил Светогорец
Старецът Гавриил – един от най-известните съвременни атонски старци. Вече много години се подвизава в килията на Свети Христодул, близо до столицата на Атон – град Карея. Броят на поклонниците, които се стремят да видят стареца, не може да се изчисли. Публикуваме откъси от интервю с Гавриил Карейски, в което той засяга най-острите проблеми на съвременността…
Послушница на своя син
Автор:
Обителта, посветена на архистратиг Михаил на гръцкият остров Тасос, е подворие на манастира Филотей в Света Гора. Тук старицата Теофано, майка на стареца Ефрем Филотейски (Аризонски), е прекарала последните години от живота си и се е представила в Господа на 27 февруари 1986 г. Герондисата на манастира игумения Ефремия е благословила да се запишат разказите й за старицата Теофано, а също и спомените за нея от сестрите на манастира…
Винаги ли е свята любовта
Автор: Епископ Пахомий
Светоусещането на въцърковения и невъцърковения човек се отличават по въпроса какво е грях и какво добродетел. Но те са еднакви в едно – любовта е нещо прекрасно, дадено от Бога чувство, забележително свойство на неговата душа. А може ли любовта да бъде страст или пристрастие, своеобразна болест на духа? Относно това беседваме с Покровския и Николаевски епископ Пахомий…
За свещенството, пастирството и духовенството
Автор: протойерей Вадим Леонов
- Отец Вадим, Вие преподавате вече много години в Сретенската семинария, подготвяте бъдещи свещенослужители. Кажете, моля, какво представлява свещенството, пастирството, духовничеството, какъв е смисълът на тези понятия и в какво се изразява разликата между тях? - Струва ми се, че трябва да зададете този въпрос на някой свещеник, който е прослужил петдесет години пред Божия престол. Той би Ви отговорил, черпейки от своя богат духовен опит, какъвто засега аз нямам…
Влюбеност, страст, любов и тайната на семейния живот
Автор: Протойерей Павел Гумеров, Ирина Рахимова
- Ирина Анатолиевна, мнозина, създавайки семейство и избирайки спътник на живота си, се ръководят от следните принципи – за тях най-главното е взаимното привличане или както се казва – искрата, която възниква между младежа и девойката. Понякога това влечение се назовава „химия“. И ако това се получи, казват: „Край, това е моят човек, него обичам, с него трябва да отида под венчило.“ Тези хора явно вярват в любовта от пръв поглед на първата среща. И това много силно първоначално емоционално преживяване те смятат за любов. А според вас, възможна ли е любовта от пръв поглед?…
Пустинни цветя
Автор: Монах Александър /Блум/
Откъси от подготвяния за печат сборник „Пустинни цветя”, съдържащ записи на устните разкази на монаха-отшелник Александър /Блум/ за живота му в Светите земи и Синай.
Да станеш шедьовър на духовната архитектура
Автор: прот. Димитрий Смирнов
Протойерей Димитрий Смирнов, председател на Комисията по въпросите на семейството, защитата на майчинството и детството при Московската Патриаршия, отговаря на въпроси на вярващи, свързани с темата за семейството и пастирското служение…
Да обикнеш богослужението
Автор: Митр. Лонгин Саратовски
„Усещам вяра в сърцето си. Някога ходих на църква. Гледах, слушах, опитвах се да се съсредоточа. Но накрая се изморих. Душата ми не откликва на всички тези ритуали. Сигурно не са за мен. Повече не ходя в храма. Общувам с Бога сама, в сърцето, в душата. Макар и да усещам, че нещо не ми достига…”. „Сигурно вече мога да се нарека въцърковен човек: идвам в храма всяка неделя и всеки празник, редовно се изповядвам и причастявам със Светите Христови Тайни. Не смятам да се отказвам от това, защото осъзнавам, колко е необходимо. Но все още ми е много трудно да изкарвам цяла служба. Изморявам се, става ми скучно, разсейвам се, радвам се, когато най-накрая службата свършва. Моля Господ да ми помогне, но само в някои моменти от богослужението усещам Неговата помощ: душата оживява, чува, откликва. А после пак – умора, разсеяност, досада…” Поставих си за цел да изуча православното богослужение, за да разбирам, какво се случва в храма. Четох книги, влизах в православни сайтове. Преди да тръгна на църква, се опитвах да разбера, какво и защо ще правя днес там. Отивах подготвен. Мога да отговоря на въпроса, коя паримия се чете днес и защо именно тя. Добре ли е? Сигурно. Но сърцето ми остава студено. Не мога да обикна богослужението така, както, например, обичам музиката”. Подобни монолози може да се чуят много често. Но не по-рядко може да наблюдаваме и следното: искрена, органична, жива любов към богослужението, откритост, радост от всяка негова минута. Защо състоянието на хората в храма е толкова различно? От какво зависи то? Как да обикнем богослужението? Това е темата на нашата беседа със Саратовския и Волски епископ Лонгин…
Святият човек се отличава не със своите чудеса, а с любовта си към Бога и хората
Автор: Митр. Атанасий Лимасолски
- В Света гора Вие сте се срещали с много известни и почитани днес старци. Споделете, опита си от общуването с тях. - Това не е проста задача – да опишеш свят човек. Може би, е възможно да опишеш “несвят светец”, но това бяха велики светци – трудно е. При това те бяха много малки, защото бяха много смирени, естествени хора.С тях усещаш велика радост. Не те ослепяваха със своята святост, те просто те сгряваха с топлотата на любовта…
Лицето й засия
Автор: Йеромонах Евтимий Светогорец
Навечерието на Богоявление през 2000 година. Водосвет в деня преди Богоявление. В Пилиури, едно село до град Химара в Северен Епир, свещеникът слезе от автомобила, който го докара до там и започна да се подготвя да „освети” (да поръси със светена вода) къщите…
Кръстът на многодетността – път към любовта
Автор: Протойерей Александър Николский
Съществува мнение – не само в нецърковните, но и в църковните среди – че трябва да имаш толкова деца, колкото можеш да изхраниш, за колкото имаш сили да възпиташ и не повече. Казано иначе, раждането на деца трябва да се планира от родителите, защото в противен случай не можеш да дадеш на децата дължимото внимание, в дължимата степен и това би било лошо за тях. Затова многодетността, в този смисъл е възможна дотолкова, доколкото родителите се решават за нея. Ако е едно дете, значи едно ще бъде, ако ще са две – две да са. Но да се говори за 9-12 деца, разбира се не става и дума, защото поначало е ясно, че на тях не може да се отдели нужното внимание. За 9-12 деца сили имат само единици…
Как да не лишим детето от детство и в същото време да го научим на любов към богослужението
Автор: Иерей Андрей Чиженко
Трябва да се живее с живота на Църквата. Този живот трябва да се обича. И не само това – Православието е живот. Не механично спазване на различни обреди и присъствие на Литургията с поглеждане на часовника. Не. То е живот. На първо място вътрешен живот на душата и сърцето, а след това и на послушното тяло…
Съвети за младите съпруги
Автор: Свети Григорий Богослов
Свети Григорий Богослов изпратил това писмо до своята духовна дъщеря Олимпиада като подарък за нейния току-що сключен брак. Това послание съдържа дълбока психология и богословие. Преди всичко дава ценни съвети за успешен брак. „Дъще моя, за твоето венчание, аз, Григорий, като духовен твой отец, ти давам моето поучение. Най-хубавото поучение е за чедото това, което получава от баща си. Слушай ме, Олимпиадо моя…
Няколко истории от торбата на архим. Григорий Дохиарски
Автор: Архим. Григорий Дохиарски
Все повече се убеждавам в истинността на твърдението, че очите говорят и изразяват мислите дори тогава, когато устата са затворени и гласът не се чува. Само с един поглед може да предадеш на другия човек и мисли, и това, което е на езика ти, и дори това, което е дълбоко в сърцето ти…
Признаците на подмяна в духовния живот
Автор: Месогейски митрополит Николай
Откъс от книгата на митрополит Николай „Човекът на границата на световете”. В основата на тази книга са залегнали негови беседи, проведени в онкологическото отделение на детска болница. В нея авторът размишлява за съкровения свят на личността, за смисъла на болката и страданието, за срещите с Бога и за насъщните проблеми на съвременния човек, без да дава готови отговори, а предлагайки ни да се замислим над смисъла на ставащото в нашия живот…
Спомени за стареца Арсений Исихаст (1885 – 1983)
Автор: старец Арсений Исихаст
На 15 септември честваме паметта на атонския старец Арсений Пещерник и Исихаст. Отец Арсений е подвижник, притежаващ даровете на духовно разсъждение, смирение и кротост, прозорливост и непрестанна молитва. В протежение на почти 40 години той е бил неразлъчен сподвижник и духовен брат на великия старец Йосиф Исихаст (1897 – 1959)…
Хляб по водите
Автор: Валери Андонов
Спомням си една стара история, която ми разказа майка ми. Тя се случила с един неин братовчед преди много време, някъде през 50-те години на миналия век. Тогава той бил все още сам и необвързан със семейство. Веднъж когато бил получил заплата, решил да влезе в една от варненските кръчми, за да се види с приятелите си…
Срещата на младия човек с Бога
Автор: Протойерей Александър Овчаренко
В юношеската възраст човек се оказва на кръстопът: той преразглежда това, което вече е усвоил от родителите си, търси свой, личен път към истината. Как да говорим с младите хора за Църквата? Как да намерим верните думи и да не ги отблъснем? Как самите ние трябва да се подготвим за този нелек диалог?
Търпението в брака и разбирателството между съпрузите води към спасение и святост
Автор: Лимасолски Митрополит Атанасий
- В днешно време има семейства, в които, поради една или друга причина, единият от съпрузите не иска църковен брак, а другият иска. Въпросът ми е, човекът, който е православен и иска това, но поради нежеланието на другия не може да се стигне до църковен брак, възможно ли е да се спаси или не…
Непослушанието – препятствие пред любовта
Автор: Игумен Нектарий (Морозов)
Тези думи, за съжаление, далеч не винаги се разбират правилно. Несъмнено, у апостол Павел става дума не за страха в обичайния за нас смисъл, нито за внушаването на страх по различни недопустими начини, като се започне от натиск в личното общуване и се стигне до методите на физическо въздействие…
Пътувайки зад стените на града
Автор: монахиня Порфирия
Монахиня Порфирия (+2015 г.) преди да се замонаши работи като шофьор на такси в Атина. В манастира написва своите впечатления от многократните си контакти и случки с хората в света. Спомените си събира в книгата “Пътувайки зад стените на града”. Представяме ви един от тези разкази.
И на Бога свещ, и на дявола тамян
Автор: Свещеник Александър Ермолин
Ако не сме с Христос, Неговото място много бързо заема Неговият противник, в което аз веднага се убедих. В дома на тези хора висяха огромно множество езически символи от най-различен произход. Източното „парично дърво”, парамюсюлманските „очи на Фатима”, стрък магарешки бодил, както и наши „родни” славянски символи: подкова, метлички, домашни духове-пазители. Освещаването на този дом завърши с това, че всички тези езически атрибути бяха изхвърлени, а стопаните аз изповядах…
Посрамване на неизповядал се
Автор: Йеромонах Евтимий Светогорец
Бай Теодор живееше в едно село до Ксиромеро. Беше на около 52 години и никога не се беше изповядвал. Обаче ходеше на църква и беше добронамерен. Веднъж когато се намираше в градчето Астако по някаква своя работа, отиде в църквата „Свети Николай”, намери свещеника отец Иеротей, който беше духовник и се изповяда. Извърши обаче една формална изповед, а тежките грехове не каза…
Божията любов е най-голямото богатство на човека
Автор: митр. Атанасий Лимасолски
Не мога, да кажа кой е моят ближен, защото, аз съм моя ближен, той е това, което съм аз…
Христос вика грешната душа при себе си
Автор: св. Тихон Задонски
Защо, човече, ти Ме остави? Защо си се отвърнал от Мен, Който толкова те обикнах? Защо пак си отишъл при моя враг?…
За коварната страст, която може да те побърка
Автор: Архимандрит Маркел Павук
- Как да не се предадеш, да не изпаднеш в депресия от нарастващите предизвикателства на времето и невъзможността да им отговориш? Как съвременният човек да не се побърка от постоянния натиск?..
За да бъде светла вечерта
Автор: Саратовски митрополит Лонгин
„Умението да умираш или изкуството да живееш”. Работата е там, че тези две страни на човешкото битие са много тясно свързани помежду си…
Наставления на стареца Клеопа
Автор:
Отец Клеопа казваше: „Никога не давай съвет, докато не си го изпитал в живота си! Който дава съвет без да има опит, е като извор нарисуван на стената. А който говори от собствен опит, той е подобен на извор с жива вода”…
Християни не по име, а по светия си живот
Автор: игумен Дамаскин Орловски
За изучаването на безсмъртния подвиг на новомъчениците и техния живот в Христа разказва игумен Дамаскин Орловски…
С Бога всичко е възможно
Автор: свещ. Мартин Рици
Салауи беше от Туркана. Висок, слаб и жилав мъж, облечен в традиционна пъстра одежда, наметната през рамото му. Излъчваше авторитет и власт. За шестдесетте си години беше силен, и не само стоеше начело на отдалеченото африканско село, но бе и неговият шаман…
Хармонията е най-важното в семейния живот
Автор: Лимасолски митрополит Атанасий
„ Вижте момчета, какво ще ви кажа, ако не слушате мен, нищо не сте загубили. Аз съм един прост калугер, нищо не съм, но ако сте научили да не слушате и другите, така както вие не слушате мен, няма да можете в училище да чуете вашия учител, няма да можете да чуете вашите родители, няма да можете да слушате вашия началник на работното ви място”…
Архимандрит Йосиф Строителят
Автор: Левкийски епископ Варлаам, игумен на Рилския манастир
На 13 януари 1833 година изгорял Рилският манастир. Според пазеното в манастира предание, пожарът бил предизвикан от невниманието на един брат, който наклал огън в стаята си, след което заспал, а огънят запалил сградата…
Деликатността на св. Порфирий
Автор: свети Порфирий Кавсокаливит
Веднъж старецът го постигнало голямо изпитание, което много го огорчило. Кондукторът на автобуса, в който той пътувал, започнал да му се надсмива, говорейки разни глупости, което карало невярващите пътници да се смеят, а вярващите да негодуват…
Как да различим страстта от любовта
Автор: А. Авдеенко
Днес ще говоря за това, което се случва, или може да се случи, с вашата душа на вашата възраст. Вашата възраст се нарича преходна доколкото вие сега преминавате от детско състояние във възрастно…
Духовникът не е консултант или оракул
Автор: игумен Нектарий (Морозов)
Като начало, необходимо е да се разбере, че духовникът не е консултант в областта на икономиката, бизнеса, правото или битовите и стопански въпроси. Човек се обръща към свещеника, за да се научи да живее църковен и, в по-широк смисъл, християнски живот…
Да се приближим към истинското общество Христово
Автор: Игумен Нектарий Морозовигумен Нектарий Морозов
Христианското служение…Този израз си остава непонятен въпреки неговота простота дори за въцерковените хора. Или често си остава само като общо понятие. А между другото това служение трябва да бъде осъществено на практика в нашият живот- нали без него както сочи църковният опит всичко остава празно формално. Ето как разсъждава игумен Нектарий Морозов…
Видях монаси
Автор: Саратовски и Волски митрополит Лонгин
България живее в моето сърце…
Сайтът Православен свят
Автор:
Съжаляваме, че трябва да говорим за сайт в интернет пространството, а не за книгите, към които нашия приснопаметен преподавател г-н Ганчо Велев изпитваше огромна обич. Той казваше така; “Ученици, кражбата на книга не е кражба”…
Не дружете с енориашите, а още повече с енориашките
Автор: Протойерей Максим Первозвански
Много труден е въпросът за приятелството между свещеника и енорияша.Работата се свежда до там , че когато говорим за енорияша като за духовно чадо на свещеника, дори не само и в общия смисъл на думата ,не трябва да се забравя , че свещеникът е длъжен преди всичко да бъде…
“Лятната ваканция” на вярващите
Автор: игумен Нектарий Морозов
С настъпването на лятото, след празника на Св. Дух, храмовете обикновено запустяват. Често може да се види тъжната картина: свещеника излиза на солея със св. Чаша, а на Литургията няма нито един причастник. Какво се случва с нас? Какво става? До вчера горяхме с искрено желание да бъдем с Бога всяка неделя, а сега сме без редовни служби, изповед, Причастие. Може ли да ни омръзне Църквата? И до какво води лятното разслабване?..
Отговор на моя брат в Христа
Автор: свещ. Владимир Дойчев
Скъпи отец Стояне, обични брате в Христа, Получих писмото ти и бързам да ти отговоря, защото вярвам, че то е изпратено и до мен.
Писмо до моя брат во Христа
Автор:
Обични в Господа, отче …, брате, С голяма скръб и в същото време с радост научих за събитията и настроенията между нашите събратя, свещеници в София, по повод евентуалното хиротонисване на недостойния Дионисий. Със скръб, защото разбрах, че булото на страха и малодушието е покрило по-голямата част от столичните свещеници. С радост, защото предвкусвам и съпреживявам голямата радост и венец на тези отци, които открито ще защитят родната ни Църква…
Началото на нашето спасение: от Витлеем до река Йордан
Автор: св. Йоан Кронщадски
Да възвеличим и ние, братя и сестри, с чисти сърца и чисти уста Божията Майка, която е възвеличена и превъзнесена над всички твари, над ангелите и човеците! Възвеличена е от Самия Бог и Творец на всяка твар!…
Същите като преди
Автор: архим. Андрей Конанос
Затова не се променят другите, защото не виждат ние да се променяме…
За моливчетата и гумичките
Автор: свещ. Владимир Дойчев
За кой ли път ще се повторя – ние пишем и чертаем теория на войната, без да сме воювали нито един ден. И затова няма как да повлияем на никого. Разбирай – да го вкараме в Църквата…
Свещеникът е лекар, а не вълшебник
Автор: митр. Атанасий Лимасолски
Най-великото чудо на Църквата не са някакви свръхестествени събития и чудеса, а възкресението на мъртвата душа на човека. ..
Духовни наставления на стареца Арсений Пещерник и Исихаст за молитвата
Автор: Старецът Арсений Пещерник
Когато някои миряни са се интересували от Иисусовата молитва, старецът Арсений обикновено ги питаше: „Имате ли…
Между детството и зрелостта
Автор: свещ. Теогност Хиксен
Тази история се случи преди десет години. Една директорката ме помоли да отида при нея в училището и да поговоря с децата за нравствеността и Божиите заповеди. Крайно я тревожеше това, че, както тя се изрази, ”ние губим децата, преставаме да ги разбираме”. И ето, според нейната идея, аз трябваше да отида да поговоря със средношколците за Бога…
Презираният сега от теб
Автор: Св. Григорий Назиански
…Изобщо казано, всичко по-висше отнасяй към Божеството и към Природата, превъзхождаща страданията и тялото, а всичко по-низше – към Този, Който е съставен, Който заради теб се понизи (Фил.2:7) и въплъти (Ин.1:14)…
Не се страхувайте изобщо!
Автор: монах Моисей Светогорец
В Църквата особено почитаме своеобразността и уникалността на свещената човешка личност. Ти да се изморяваш, за да отморява другият, ти да се смиряваш, за да се възвеличаваш и да се радваш истински…
Някои мои лични спомени за свети Паисий Светогорец
Автор: Едески митрополит Йоил
Запознах се със стареца , когато бях студент по богословие. Бях чувал за него от един мой приятел, който сега е игумен на един манастир…
В началото е трудно, на края е леко
Автор: архим. Андрей Конанос
Когато виждаш, че християнският живот изисква борба, жертви, за да отсечеш страстите, слабостите, греховете си – покажи героизъм…
Как да се държи свещеникът с благотворителите
Автор: Лимасолски Митрополит Атанасий
Ще разкажа една история за стареца Софроний Сахаров от Есекс. Един милионер от Кипър много помагал на неговия манастир…
Никога не губиш, когато покажеш истинския си образ
Автор: архим. Андрей Конанос
Когато ходих веднъж на Света Гора, един игумен каза, че неговият духовник е най-добрият. “И знаеш ли защо го обичам толкова много? Не защото е мой изповедник, а защото не се правеше на свят…”
Как понякога пречим на хората да дойдат в Православието
Автор: Александър Дворкин
Един мой познат англичанин веднъж, преди много години, дошъл за първи път в СССР. Тагава той почти нищо не знаел за православието, а за Русия имал най-романтична представа: Достоевски, „Доктор живаго“, „Троицата“ на Рубльов и т. н…
За да унива унинието
Автор: игум. Нектарий Морозов
Защо сте натъжен? Унивате ли? - Унивам, отче. Силно. - Защо така? - Като че ли няма нищо страшно, но обстоятелствата са такива…
Един събрат ми разказа тази история
Автор: Свещ. Кирил Тошев
Има хора – кръстени православни християни, които казват, че предпочитали да се молят с лична молитва и да отидат в храма само тогава, когато са в „настроение” за това, а не когато камбанния звън ги подканя за участие в богослужението или църковният устав ни напомня за това наше задължение…
Освобождение
Автор: Александър Трофимов
Свещеник Алексий Кибардин, личен изповедник на император Николай II, бил изпратен в лагер някъде около Байкал. Там имало много свещеници и вярващи. След смъртта на Сталин им разрешили да се молят открито. Всички очаквали промени…
За съвестта
Автор: митр. Атанасий Лимасолски
Когато човек върши Божието дело, той чувства утеха в душата си и в него не възникват въпросителни…
Свети Тихон Задонски и духовното възраждане на Православието в Руската църковна традиция
Автор: доц. Костадин Нушев
На 13 август Църквата почита паметта на свети Тихон Задонски (1724-1783)…
Днес моя, утре на друг и никога на някого
Автор: монах Моисей Светогорец
В древната пустиня един старец видял, че негов послушник обичал прекалено много една книга, която имал и бил привързан към нея. Той му казал да я изгори…
Каква е целта на християнския живот
Автор: архим. Серафим Алексиев
„Беше четвъртък. Денят бе мрачен. Имаше дълбок сняг — към четвърт метър, а върху него се сипеше доста гъст снежен прах. Отец Серафим започна да беседва с мен на недалечната си полянка, която се намираше до близката негова пустиня срещу рекичката Саровка…
Невъзвратима загуба
Автор: св. Василий Кинешемски
Загубата на целомъдрието има извънредно тежки последствия за семейния живот и семейните отношения на хора, прекарали бурна и нечиста младост…