Св. Василий Кинешемски
Автор:
Светител Василий се родил в гр. Кинешем, Костромска губерня в семейство на свещеник. Знаейки в съвършенство както древни, така и нови езици, за по-задълбочено изучаване на европейската култура, Вениамин заминал за Англия и преживял 1910 – 1911 г. в Лондон. След завръщането си в Русия той постъпил като преподавател на чужди езици и обща история в Миргородската мъжка гиназия. През 1914 г. Вениамин се преместил в Москва и се устроил като преподавател по латински език в Петровската гимназия. Преподаването го увлякло дотолкова, че той завършил педагогически институт, приготвяйки се окончателно за професията на педагог. Но Господ разпоредил иначе. Веднъж, отивайки на гости при родителите си, Вениамин се уговорил с приятели да се повозят на лодка по река Волга. Далеч от брега лодката внезапно се преобърнала. Вениамин се помолил на Господ да съхрани живота му, като при това обещал да посвети живота си на служение на Православната Църква. В същия момент той видял дебела, дълга дъска и като се хванал за нея, изплувал. В 1920 г., на 45 годишна възраст, Вениамин бил ръкоположен за свещеник, а след година приел монашеско пострижение с името Василий и бил поставен за Кинешемски епископ. Още докато бил жив мнозина го познавали като истински подвижник и Божи угодник. Водел прост и скромен живот, към богослужението се отнасял с велико благоговение. Проповедите на светителя събирали множество хора. Основна задача на своята архипастирска дейност той поставял православното просвещение. Когато се разразил глад и започнали да носят в детските домове деца-сираци, в своите проповеди той призовавал енориашите да вземат тези деца при себе си и сам давайки пример, наел дом, в който взел пет момичета и им назначил възпитателка – благочестива християнка. По неговите молитви се извършвали чудеса на изцеление както от душевни, така и от телесни недъзи. В 1923 г. светител Василий бил арестуван и заточен в Зиряновския край, където пребивавал до 1925 г. След завръщането на владиката от заточението църквата в Кинешем започнала бързо да расте и укрепва. Обезпокоени от това, гражданските власти изисквали епископа да напусне града. След двугодишно скитане, в 1928 г. той отново бил арестуван, половин година изкарал в затвора и бил осъден на три години заточение. Връщайки се от заточението, владиката изкарал две години в Орл, откъдето властите го изпратили в Кинешем. Веднага след пристигането му, заедно с неговия килийник, който вярно го съпътствал във всички тези понасяни от безбожните власти гонения, били затворени в затвора. Искали да ги осъдят на смърт, но не намерили за какво. Затворили ги за пет години в лагер. Владиката близо до Рибинск, а килийника му до Мурманск. След изтичането на срока, старият епископ изкарал само две години на свобода. Отново арест, първо в Ярославския затвор, след това в Бутирка, в Москва. Следва ...
Знаци за духовно напредване
Автор: архим. Андрей Конанос
Ако направя статистика бих разбрал, че човекът не се променя лесно…
Иеросхимонах Исаак Светогорец
Автор: Илия Кабанов
Свети Паисий ръководил своите послушници в духа на истината, съгласно правилото, което гласи: „истинският наставник довежда душата не до себе си, а до Бога“. Отец Исаак от своя страна бил съвършен послушник…
Дядо Евтимий, игумен на Зографския манастир
Автор: Иерод. Атанасий Зографски
Дядо Евтимий имаше правило, като иска да свърши някоя работа, да пита другите, за да не оставя своята воля. Веднъж след повечерието трябваше да слезе на…
Трудно е да си близко до светец
Автор: схиархим. Иоаким Пар
Така беше и владиката: той винаги напомняше за това, колко силно обичаме себе си и колко невероятно малко обичаме Бога…
Благословение и благодат, които ни дават аскетическия труд и подвиг
Автор: архим. Василий Гондикакис
А това, което е необходимо от нас са силата и усилието. И колкото повече проявяваме старание, толкова по-добре ще го осъзнаваме…
Младите и Света Гора
Автор: монах Моисей Светогорец
Монасите мълчат, защото имат приятен разговор с Бога…
Съкрушеното сърце и сълзите са храна за душата
Автор: архим. Захария (Захару)
Писанието постоянно говори за дълбоко покаяние…
За мен ще се погрижи Бог
Автор: Йеромонах Христодулос
Господин А… го измъчваше голям проблем. Постепенно започна да се парализира едната му ръка. Ходи по лекари, но всички вдигаха ръце, не можеха да му предложат абсолютно нищо…
Спомени за стареца Тихон
Автор: Архимандрит Григорий (Зумис), игумен дохиарски
Има духовни хора, които сме виждали, но не сме ги чували. За други само сме чували без да сме ги виждали. А тези, които ги виждаш и чуваш са много малко. Един такъв човек беше за нас блажения руски старец Тихон…
Най-накрая заспах
Автор: Стаецът Епифаний Теодорополус
Един ден старецът Епифаний разказал следното на един брат от манастира, като му заповядал да не го открива на никого: ..
Да се възпитава – може, да се заставя – не бива
Автор: игумен Нектарий Морозов
Много се надявам, че тези, които четат тези редове, ще открият в себе си желание да помагат на своите храмове и това ще е нашата малка лепта в събуждането на съзнанието на съвременния християнин. На мен ми е много трудно да говоря тези неща от амвона, не ми е по сърце някого да принуждавам. Да се възпитава може, но да се заставя – не бива…
Докосване до тайната
Автор: свещеник Александър Дяченко
Всеки път на Томина Задушница на определено място между гробовете на двамата си сина ме чакаше стара-престаряла бабичка…
Третият път
Автор: схиархим. Йоаким Пар
– Освен монашеския и семейния, има ли друг път?…
Последствията от грехопадението
Автор: прот. Вадим Леонов
Господ не удържа насила никого в съюз със Себе Си. Щом хората са съгрешили и не се разкаяли, то Бог им предоставя възможност да живеят по тези принципи, които те са предпочели. ..
Не какво правим, а защо го правим
Автор: архим. Андрей Конанос
Само когато ходим в неделя на Църква, натискаме едно копче – за един час ставаме духовни хора. Като се върнем вкъщи, натискаме друго копче – сменяме си дрехите и започваме да се караме и се връщаме във всекидневието…
Старецът Йосиф Исихаст и възраждането на светогорското монашество
Автор: проф. Георгиос Мандзаридис
Възраждането на атонското монашество, което се наблюдава в наше време, започнало да се фиксира статистически в началото на 70-те години на 20 в…
Богатите обедняха и огладняха
Автор: старец Клеопа (Илие)
Деца, вие сте чували как на всяко бдение в Църквата се пее следният стих от Давидовите псалми: „Богатите обедняха и огладняха, а ония, които търсят Господа, няма да се лишат от никое благо.” Знаете ли защо се пее така? Не знаете? Слушайте да ви разкажа…
Европа е като прегърбена жена
Автор: св. Николай Велимирович
Съвременно тълкувание: от всички континенти на този свят Европа най-много прилича на прегърбената жена. Откакто европейските религиозни вождове, без знанието и волята на народа, се отделили от истинската Христова Църква, която е на Изток, оттогава европейското човечество започнало все повече да се прегърбва и да скланя главата си към земята…
Колко струва едно чудо
Автор:
Теси беше едно малко момиченце на девет години. Тя живееше в Чикаго заедно със своите родители и с по-малкото си братче. Веднъж, късно вечерта чу как майка й плаче, тревожейки се за малкия си син…
Църквата като лечебница
Автор: митр. Атанасий Лимасолски
Духовният живот в Христа има множество тънкости и особености, затова от християнина се изисква да бъде внимателен към себе си и да постъпва с разсъждение, докато не придобие правилни понятия за него…
Борбата с помислите
Автор: архим. Ефрем, дикей на скита св. Андрей
Чрез молитвата човек може да победи помислите. Вторият способ е презрението, което е най-сигурното и безопасно средство, което ни коства и най-малко разходи!…
Ще ви направя ловци на човеци
Автор: архим. Варнава Янку
Нека отбележим, че този, който има много помисли в живота си, е загубен. Този, който изследва много в живота си това как ще отиде близо до Бога, никога няма да постави началото. Нужна е смелост и риск в живота, за да намерим истината…
На какво учим децата си?
Автор:
Тези думи на детето преминаха като гръм през главата на бащата, който в края на краищата позволи на детето да отиде в храма…
Благо и лукаво сърце
Автор: митр. Атанасий Лимасолски
Човек си казва: добре, детето ми, това Евангелие, което слушаме, изобщо ли не подейства в нас? Ходим на църква, на св. Литургия и накрая каква е ползата? Нещо подейства ли в нас? Или, виждайки нашия хал, поне да имаме покайна въздишка. Казваме ли Боже мой, съжали ме! Изцели душата ми, защото съм болен!
Трябва да разпространяваме духовния опит чрез интернет
Автор: архим. Ефрем Ватопедски
По този начин Словото Божие може да се предава навсякъде по Земята. Това, което се случва тук в Атина пред аудитория от сто човека, може да бъде записано и да се предава до хиляди или даже милиони потребители или даже да се предава в онлайн режим, така, както това се случва с нашата конференция…
Благонадеждна безнадежност
Автор: архим. Варнава Янку
Трябва да си много смирен, за да разбереш, че святостта е дар и спасението е даром…
Винаги да се радваме
Автор: иеромонах Серафим Роуз
Съвременният свят гледа надолу и търси там причините, но намира вторичните причини. Християнството разбиране за света е да се гледа нагоре…
Говорим едно, а мислим друго
Автор: архим. Андрей Конанос
Разговаряме за други въпроси и семейства от любопитство и интерес, докато в нас ни човърка нашият проблем. По този начин нашият живот става лъжлив и изкуствен. Така стигаме до 80-90-годишна възраст, без да сме разбрали себе си. Без да сме разбрали какво става в нас. Превръщаме се в една витрина на духовност без същност, дълбочина и съдържание…
Прародителският грях
Автор: прот. Вадим Леонов
Според светите отци, грехопадението на нашите прародители се явява архетип за всички човешки грехове. Във всяка греховна постъпка на хората действа духовния механизъм, пуснат вече веднъж от прародителите в рая. Затова изучаването на даденото събитие ни помага да разберем греховната логика на всички човешки постъпки…
Робите на ума и победителите на смъртта
Автор: Монах Симеон Атонски
Най-прекият път към смирението на самодоволния ум – това е напълно да се откаже от интелектуалните игри, водещи до обладаност, ропот и богоборчество, завършващи с преждевременна смърт…
Бялата Демония
Автор: св. Николай Велимирович
Новата езическа Европа не се хвали с нито едно свое божество. Хвали се единствено със себе си: със своя разум, своето богатство, своята сила. Надулият се мехур трябва да се спука – за смях на Африка и Азия; циреят е забрал, едва не се е спукал, за да изпълни със смрад цялата вселена. Такава е съвременната ви антихристиянска Европа, Бялата Демония…
За бурите в главата
Автор: схиархимандрит Йоаким Пар
Ако единственото, което обичаме е собственото „аз”, то ние не можем да излезем от себе си и да се променим дотолкова, че да започнем да обичаме…
В пепелта съществуват искри
Автор: монах Моисей Светогорец
В това тъжно състояние човек може ли да се надява на нещо? Всичко се позволява освен безнадеждността. Отчаянието определено е демонско изкушение. Не можем да не търпим, да не настояваме, да не се надяваме и да не бъдем оптимисти…
Злото и възможността за неговото съществуване
Автор: прот. Вадим Леонов
Съгласно учението на Църквата Бог сътворил целия свят твърде добър (Бит. 1:31). Целият тварен свят е запечатан с божествената благост, любов и съвършенство. Космосът онтологически няма в себе си нищо зло, тъй като Този, Който го е създал, е безмерно благ, а други източници на битие, освен Бога, не съществуват…
За изцеляването на слепородения
Автор: Св. Лука Войно-Ясенецки
Кажете, кой е видял и познал Христовата истина, кой е възприел Христовата светлина повече от светите апостоли, които просветили целия свят със светлината на Евангелското учение?
Смирението е истинското мъжество.
Автор: монах Симеон Атонски
Съществува страх Божий и страх човешки. Страхът Божи – това е смирението, а човешкият страх – това е малодушието. Откъде се появява човешкият страх?
За дребните грехове
Автор: Архим. Серафим Алексиев
-Дядо Павле, не са ли много строги светите отци, па и самото Свето Евангелие, като не ни позволяват дори и малките грехове? Та много скучен би бил животът без смях, закачки и други такива удоволствия…
Ако съм храм на Светия Дух
Автор: иеросхимонах Юлиан (Лазар)
Спомняйте си, че когато молитвата ви се прекрати, тогава започва грехът! Самото прекратяване на молитвата е грях, защото Бог е казал: “Бъдете свети!”, а за светии, които нямат молитва, аз не съм чувал. И ап. Павел казва да се молим непрестанно! А не от време на време…
Ако си такъв, какъвто Бог те иска, ще притегляш хората
Автор: архим. Андрей Конанос
Светците казват, че всеки път, когато се чувстваме зле, независимо дали поради тревога или притеснение, или се сриваме, или ни обзема меланхолия или ни обхваща паника, със сигурност нещо сме забравили…
Духовно-просветното дело на светите братя Кирил и Методий и християнската култура в България
Автор: доц. Костадин Нушев
На 11 май Българската православна църква празнува деня на светите братя Кирил и Методий и тържествено чества паметта на тяхното равноапастолно и просветителско дело…
Тайнства и аскеза
Автор: митр. Иеротей Влахос
Ако Божията енергия се преподава чрез тайнствата, то съдействието, отговорът на този велик дар, се проявява в нашето усърдие и ревност…
Денят Господен
Автор: Св. Николай Велимирович
Много хора не усещат съществуването на въздуха, докато не подухне ветрец. Не се замислят за съществуването на светлината, докато не настъпи мрак. Така и много християни не чувстват присъствието на Бога до тогава…
Преподобна София Клисурска
Автор:
Преподобна София Хотокуриду е родена през 1883 г. в село Сари-папа, централен Понт. Тя се омъжила през 1907 г., а три години по-късно родила дете, което загинало при трагичен случай, бидейки изядено от диви прасета в гората…
Какво е твоето усърдие?
Автор: Протопрезвитер Стефанос Анагностопулос
В една от статиите на списанието „Ефимериос“ (1.11.1956), което се пази в архива на приснопаметния старец отец Арсений Комбуяс от манастира св. Богородица Скоропослушница в Навпактос е описан следният случай…
Искаш ли да се изцелиш?
Автор: архим. Варнава Янку
Не се ли свърза много пъти телесната болест със стреса и тревогата, които са последствие на маловерието или вътрешните конфликти, резултат от липсата на екзистенциална ориентация?…
Времето на кризата и кризата на времето
Автор: монах Моисей Светогорец
От друга страна, както казваше мъдрият старец Емилиян Симонопетритски, „обикновено неморалните говорят много за морал и са крайно строги”! Наистина морализмът на аморалните е голямо заболяване…
Стремейки се към щастие, хората попадат в капана на дявола
Автор: прот. Вадим Леонов
Тъй като всички хора са създадени от Бога за блаженство, всеки човек вътрешно усеща в себе си стремеж към щастие, но често не знае, какво представлява то и къде да го търси. Истинското щастие е вечното блаженство в единство с Бога, което може да бъде дадено на човека само от Господ, тъй като единствено Той е Благ…
Светите Жени-мироносици
Автор: Св.Йоан Шанхайски
Въпреки това тяхната жертва била не по-малко приета от Господ, защото Той гледа на човешките сърца и приема намерението като изпълнено, ако не се е удало възможност да бъде извършено, въпреки всички усилия и старания…
Външна и вътрешна красота
Автор: митр. Атанасий Лимасолски
Затова човекът става първо човек и след това богочовек – първо става уравновесен човек, а след това напредва към връзката с Бога и обожението…
Неправилни решения с болезнени последствия
Автор: схиарх. Йоаким Пар
- Ние като човешки същества вземаме неправилни решения, които имат много болезнени последствия. Не можем да върнем назад това, което се е случило. Можем да имаме работа само с това, което се случва сега…
Единственото ново нещо под слънцето
Автор: митр. Иеротей Влахос
Свети Йоан Дамаскин казва, че Христос е „единственото ново нещо под слънцето”. Нека разгледаме два въпроса относно това…
Апостол Тома
Автор: Светител Лука Войно-Ясенецки
Всички свети апостоли съвсем не веднага, а с голям труд повярвали в това, че техният Учител, Господ Иисус Христос, възкръснал от мъртвите. Най-късно от всички повярвал в това св.ап.Тома. До такава степен му било трудно да вмести в съзнанието си изумителния факт на Възкресението на Господа Иисуса, че категорично заявил, че няма да повярва…
В твоето сърце е източникът на радостта
Автор: архим. Андрей Конанос
Колко струва да се усмихнеш? Колко струва да изпееш една песен и лицето ти да получи щастливо изражение? Колко струва да целунеш този, когото обичаш? Колко струва да видиш детето си, което ти се усмихва? Колко струва да хапнеш една хубава гозбичка, например салата с малко сирене. И си казваш колко е хубаво! Хапнах моята гозбичка! Ако видиш нещата така в Божията благодат и в тяхната истинност, тогава дори това ще може да те обогати и това е доказателството, че си разбрал Божията истина…
Проповед за Христовото Възкресение
Автор: свещ. Владимир Дойчев
И ти си, и аз съм, и двамата сме Христови. Всички ние, които сме в Църквата, сме Христови агънца. И Христос ни чака с отворени обятия, за да ни прости греховете. ..
Смисълът на страстите и Възкресението
Автор: митр. Атанасий Лимасолски
В Църквата не само възпоменаваме историята, която се е случила преди две хиляди години. Тези вълнуващи събития там се появяват в съвсем друга светлина. ..
Пред Плащаницата
Автор: Св. Йоан Максимович
Скръбно събрание. Печално зрелище. Пред нас е мъртвец, при това – мъртвец необикновен. Пред нас лежи Царят на небето и земята, Творецът на цялата вселена. Той умря за нас. Ние съгрешихме, а пострада Той…
Покаяние и радост
Автор: свещеник Валери Духанин
Колко е важно да разберем: покаянието не бива да се отъждествява с унинието. Покаянието не е нагнетяване на мрачни чувства, не е самоизтезание, за това, че не ставам за нищо, а напротив, освобождаване на душата от мрака на унинието. ..
Страстната седмица
Автор: Св. Йоан Шанхайски
При радостните възклицания на хората Христос отивал на смърт, на която Го предал същия този народ, който така възторжено Го бил посрещнал. И от този ден Православната Църква, като че вървейки след Господа, започва ежедневно да възпоменава събитията, ставащи през следващите дни. Ето…
Любовта Божия
Автор: схиархимандрит Йоаким Пар
– Отче, кажете как на практика да обичаме всички? Как да обичаме враговете и тези, които не са ни приятни, а не само тези с които ни е приятно…
Ние попадахме в друг свят
Автор: иг. Сергий Рибко
– Отец Сергий, какви наставления даваше отец Серафим и въобще какво представляваше общение с него за тези, които се удостояваха? – Основно идващите в Ракитное се назидаваха от духа, настроението, което цареше в дома на отеца…
Силата на св.Тайнства в живота на православните християни – ІІ част
Автор: старец Никон Светогорец
Отец Ефрем от манастира Филотей бил с отец Никон, когато манастирският телефон звъннал. Отец Ефрем се чудел дали да отговори или не. Той вдигнал слушалката и на линията била жена, много развълнувана. Тя говорела високо и възбудено…
Духовна амнезия
Автор: архим. Андрей Конанос
Дано не получим амнезия. Велико нещо е да помниш, да можеш да помниш великите и съществени неща в живота. Ти можеш да си ги припомниш, когато си на светата Литургия, когато се молиш, там си спомняш това, което друг път забравя…
Спомени за светеца…
Автор: старец Емилиан Симонопетритски
Целта на моето послание – казва отец Емилиан – е да изпея вечна памет на презвитера, моят приятел отец Димитриос, придобил благодатта на Светия Дух… Иска ми се отново да отида в неговия дом, да вляза в бедната му стаичка, украсена с многочислени икони. След това да се отправя към щастливото му паство и да си припомня проповедите и службите, преживяни с него…
Човекът не е аморфна маса
Автор: митр. Атанасий Лимасолски
Знаете, че Божието присъствие в света не е случайно и целият свят се „върти” около събитието на Въплъщението на Бог Слово. ..
За въздържанието при съпрузите по време на поста
Автор: свещеник Яков Коробков
Въпросът за телесното въздържание вълнува не само много съпрузи, но и много млади хора, които се готвят да встъпят в брак. Като правило всички се притесняват да задават подобни въпроси на свещеника. В тази статия ще се опитваме да поясним защо Църквата поставя толкова високо съпружеското въздържание…
Ключ, който отваря вътрешния живот
Автор: архим. Лазар Абашидзе
Много важна истина ми откри свети Теофан Затворник: все не разбирах, как да си събера мислите, как да престана да се отвличам и разпилявам с различни глупави мечтания. Оказва се, че са необходими три главни похвата…
Отречение е нужно, но не от предметите, а от пристрастието към тях
Автор: Игумения Арсения
Автор: Игумения Арсения: Ако обичаме ближния заради себе си, трябва да желаем изпълнението на своите желания, на своята плътска воля. Ако го обичаме заради него самия, трябва да изпълняваме неговата воля, неговото желание. А ако обичаме ближния заради Господа, трябва да се стремим и по отношение и на него да изпълняваме волята Божия
Св. Йоан Лествичник и духовната стълба на християнските добродетели
Автор: доц. Костадин Нушев
Четвъртата неделя от Великия пост Светата Православна църква е посветила на св. Йоан Лествичник като е отредила този празничен ден за специална богослужебна прослава на неговата памет…
Много е опасно да се гонят хора от Църквата
Автор: митр. Атанасий Лимасолски
Ако се причастявам неправилно, то дали се причастявам веднъж годишно или всяка седмица – това поражда трудности и нанася вреда…
На всяко нещо ще му дойде времето
Автор: архим. Андрей Конанос
„Не прави нищо – казва Христос, – за да отмъстиш на врага си. Остави, аз ще поема това. Аз ще направя каквото трябва. Ти прави само едно нещо. Какво? Обичай врага си. И когато го обичаш, сякаш сипваш жар върху главата му.” „Ама – ще кажеш, – аз искам да видя отмъщението. Искам да видя, че се намесваш, Господи. Да видя ред, справедливост в живота ми.” И Господ казва: „Да, ще го направя. Ще те оправдая. Остави обаче нещата. И когато дойде време, ще помогна. Искам обаче да помогна и на тази душа да разбере грешката си. Ти обаче прояви търпение. Остави Аз да те оправдая, а не ти.”…
Докторът по богословие
Автор: Архим. Серафим Алексиев
Автор: Архим. Серафим Алексиев: Веднъж един млад богослов дошъл отнякъде в Рилския манастир, като тайно се гордеел със своята титла „доктор на богословието”. Схимонах Павел, вече прегърбен 70-годишен старец, се запознал с него и му станало жал за тая суетна душа. Той чувал за неговата титла и един ден му казал:
Спомени за св. Йоан Шанхайски
Автор: прот. Урош Максимович
Неговият живот действително беше ангелски. Наистина може да се каже, че той повече принадлежеше на Небето, отколкото на земята. Кротостта и смирението му напомнят тези, които са увековечени в житията на най-великите аскети пустинници…
За да достигнеш любовта, трябва да се пребориш със своите страсти
Автор: митр. Атанасий Лимасолски
Под „свобода” днес се разбира това, което се нарича с думата „своеволие”, тоест прави всичко, което искаш. И това „прави всичко, което искаш” всъщност довежда човека до голямо нещастие. Но това не е истинската свобода, а е поробване на човека от неговите страсти и грехове. А грехът, скъпи отче, е, както знаете, велика диктатура…
Да се казва, че детето е малко и нищо не разбира, е антипедагогично
Автор: Свети Порфирий Кавсокаливит
Автор: Свети Порфирий Кавсокаливит: Много е важно възпитанието именно в ранната 6-7 годишна възраст, защото ако родителите – възпитатели пропуснат тези първи години, те изгубват и своето дете като човек за в бъдеще. Изразите, които често употребяват възрастните и разбира се родителите – „детето е малко и нищо не разбира” е антипедагогично и разрушително…
Светлината винаги е заплаха за къртицата
Автор: старец Никон Светогорец
– Говорейки за кризата и как ще излезем от нея, не е ли тя преди всичко духовна криза? Знаете ли, днес нашите деца учат, вземат една, две, три дипломи, стават магистри, доктори, но не могат да намерят работа дори за 300,400, 500 евро…
Родители и деца
Автор: монах Моисей Светогорец
Отидох в един дом в Атина. Родители с две деца. Имаха четири телвизора, по един за всеки. Пълна изолация. Казах им – поне сложете един в хола и сядайте всички заедно, да обсъждате това, което гледате, макар и да не стигате до съгласие…
Болестта на религията и нейното православно лечение (продължение)
Автор: прот. Йоан Романидис
Умната молитва е емпирично потвърждение и уверение, че човешкият ум е излекуван. Подобно лечение е приложимо за всички хора, доколкото духовните предпоставки за терапевтичния метод са налице…
Истинският християнин
Автор: св. Йоан Кронщадски
Ето какви чудеса твори в човека православната вяра! Искате ли да се убедите в това? Четете житията на светците, историята на Църквата и с очите си ще видите всички тези чудеса в живота на светците. Ще видите вълци да се превръщат в агънца, блудници – в праведници и в равноангелни, сребролюбци – в милостиви, сластолюбци – във въздържатели, хора на властта, земното величие и разкоша ще видите в смиреното одеяние на иноци…
Егоистът не понася да чака
Автор: архим. Андрей Конанос
Трудно е, брате мой, да проявяваме търпение. Нашата епоха е забързана и всички ни казват „Сега. Тук и сега.” Диетични центрове, изучаване на чужди езици, ускорени групи тук и там, всички ни обещават бързи резултати. Всички кухненски уреди са бързи, за две минути. Микровълнова фурна. Една минута и яденето е готово. Всичко, каквото правим в живота, има скорост. Всичко става бързо и светкавично…
Как да придобия смирение?
Автор: старец Герман Ставровунийски
Този, който притежава смирение, подражава на Самия Христос. Такъв човек никога не излиза извън себе си, никого не осъжда и не се превъзнася. Никога не жадува за власт, избягва човешката слава. Не се кара по никакъв повод…
Владиката със сандъка
Автор: отец Георгиос Бетсакос
Искам де те уверя, че този човек беше свят. Животът му беше свят. Всички двадесет години, прекарани редом с него, аз виждах и чувствах това…
Този, Който без да те пита, те е създал, не може да те спаси, без да те попита
Автор: архим. Ефрем, дикей на скита св. Андрей
Трябва да имаме предвид, че изоставянето от Бога никога не е абсолютно. Това го казваме и от практически опит, и теоретично, защото ако Христос със Своя божествен промисъл, с който управлява творението, изостави напълно и съвършено човека, тогава неговото създание престава да съществува биологически веднага…
Предстоящото “утихване”
Автор: свещеник Владимир Дойчев
Нали знаете, че ние нямаме друг приятел освен Христос? И всичко други, които са ни близки, са такива чрез Него и от Него. Не, постът не е самосъжаление. Той трябва да е комуникация, дори свръхкомуникация…
Дружбата и любовта се различават както вкусът и храненето
Автор: схиархимандрит Йоаким Пар
Мислите, че ще намерите някакъв чудесен мъж или жена? Няма да ги намерите. Те не съществуват. Само човекът, който обича Бога и е послушен към Него, е именно добър за връзка. ..
Ключът за вратата на Бога
Автор: митр. Атанасий Лимасолски
Великите светци имали своеобразен „бутон” . И нашият приснопаметен старец Йосиф имаше такова „копче”: той беше силен, непоколебим, непоклатим, категоричен, но имаше един бутон – казваше се „една сълза”…
Страданието е най-големият дар, който Бог може да даде някому
Автор: интервю на Весела Веселинова с Михай Козмей
Странен е пътят, по който Бог ни доближава до себе си. Световният шампион по конна стрелба с лък Михай Козмей е роден в православна Румъния. По-късно се преселва в Унгария, където 15 години е будистки монах и инструктор по айкидо преди да открие Христос…
За блудния син
Автор: митр. Атанасий Лимасолски
Мисля, че ако има някой достоен за съжаление в цялата тази история, не е блудният син, който – знаете – извършил всички тези грехове и блудства, а след това отишъл при баща си…
Поддържане на радостта
Автор: иеромонах Серафим Роуз
Всъщност в наши дни пътищата, начините за действие могат да бъдат удивително необичайни и неочаквани…
Аз съм слуга на всички и винаги
Автор: митр. Иеротей Влахос
Ученици от 7-ма обща гимназия на Калитея в Гърция наскоро интервюираха Негово Високопреосвещенство Митрополит Иеротей задавайки му 19 въпроса относно актуални църковни проблеми…
Светите Трима Светители – небесни покровители на богословската наука и висшите православни духовни школи
Автор: доц. Костадин Нушев
Православната църква е отредила от векове да се чества заедно в един и същи празничен ден (30 януари) паметта на Светите трима светители св.Василий Велики (ок.330-379), св. Григорий Богослов (329-390) и св.Йоан Златоуст (354-407) и така да се отдава тържествено и съборно почит на тяхното просветителско и учителско дело. Тези велики йерарси на Църквата в Православната традиция се почитат и възпяват като “вселенски учители” и “стълбове на богословието”, които със своето превъзходно богословско учение и безукорен християнски живот са просветили духовно Вселената с божествените истина на Христовото Евангелие, а с богоозарената си мисъл са разкрили в пълнота тайната на Пресвета Троица. Придобили блясъка на истината от “Трисолнечното Божество” и озарили с лъчите на нейната божествена светлина Вселената тримата йерарси са наистина велико и непомръкващо “тризвездие” на духовния небосклон на Христовата църква. Ако се вгледаме в духовното наследство и се опитаме да обозрем мислено богословското творчество на тримата светители ще установим, че всеки един от тях е допринесъл в преголяма степен за утвърждаването на чистотата на догматическото учение на Вселенската църква. В смутни за нея времена всеки от тримата свети отци се е подвизавал твърдо и самоотвержено за преодоляване и оборване на заблудите на еретически учения и разколи, смущавали Христовото общество чрез стихиите на света или човешкото мъдруване. Борбата на св. Василий като епископ на Кесария Кападокийска срещу заблудите на евномианите и арианите и срещу схизмите в неговия диоцез и проповедите на св. Григорий Богослов срещу ариани и духоборци в Константинопол остават ненадминат пример за духовна вярност към чистотата на Православното учение на Църквата и образец за архипастирско служение за нейното единство. Богословските съчинения на двамата кападокийски отци – “За Светия Дух” на св.Василий Велики и знаменитите “Пет богословски слова” на св. Григорий, остават като ненадминати шедьоври на догматическото учение и класически извори на Православното църковно предание. С превъзходните си екзегетически беседи и тълкувания на библейските текстове от Стария и Новия Завет тримата светители са допринесли твърде много и в необозрима степен за вникването в дълбините на духовния смисъл на Свещеното Писание. Беседите върху “Шестоднева” на св. Василий и тълкуванията на св.Йоан Златоуст върху старозаветните и новозаветните книги на Свещеното Писание остават и до днес основополагащ извор за библейското и систематическото богословие на нашата Църква. Тримата църковни йерарси разкриват в своето богословие дълбоките тайни на Бога и човека, Домостроителния Божий план за сътворението на света и спасението на човека, Тайната на Боговъплъщението и Христовото възкресение. С нравоучителните си беседи и нравствени правила споменатите църковни учители са разкрили и оградили чистотата на християнската нравственост и са посочили здравия и верен път за духовното подвижничество в добродетелите; устроили са правилата за служение на свещенството и устава на монашеския живот. Устроили са чинопоследованията на светата Божествена литургия на Православната църква като са ...
Силата на св.Тайнства в живота на православните християни
Автор: старец Никон Светогорец
Неправилният живот води със себе си грешно знание и грешна житейска философия. Правилният начин на живот ще породи добри мисли. ..
Почитта към Свети Йоан Златоуст в Православната църква
Автор: доц. Костадин Нушев
Св. Йоан Златоуст е може би най-популярният и почитан свети отец в традицията на Източно-православната църква. ..
Светът прави от вярата религия, а не Път
Автор: схиархим. Йоаким Пар
Бих предпочел да оставя децата си неграмотни, но святи. Бих оставил децата си бедни и святи, отколкото богати, празни и образовани…
Научи се да чакаш
Автор: архим. Андрей Конанос
Съществува една дума, която младият човек не може да понесе. Съществува една дума, която и възрастният се затруднява да преживее. Нашият Бог обаче възприел много силно тази дума. Тя е Негова близка реалност. Коя е тази дума? Думата „Търпение”…
Велико нещо е да живееш живота, който ти харесва
Автор: архим. Андрей Конанос
Не искайте веднага да видите резултати. Живейте вашия щастлив семеен живот – детето е след това, вие сте съпружеската двойка, мъж и жена, детето е вашето дете, но то не е твой аксесоар или скрин, който местиш тук и там…
Децата в храма – как идват и как си отиват
Автор: Наталия Левшина
Какво може да бъде по трогателно, когато в църквата влиза дете, държейки майка си или баща си за ръка и старателно се кръсти? Какво може да бъде по-умилително от едни млади родители, които се разбират един друг с половин поглед и се явяват със своето крехко дете цялостна картина на удивителна хармония…
Преподобни Максим Изповедник – велик подвижник и учител на Православието
Автор: доц. Костадин Нушев
На 21 януари Православната църква чества тържествено паметта и възпоменава делото на великия подвижник за Христовата истина и защитник на чистотата на православната вяра преподобни Максим Изповедник (ок. 580-662г. сл. Хр.). Този свети отец е един от най-големите и почитани църковни учители на Православието, проявил се като смел и непоколебим защитник на чистотата на вярата в Нашия Спасител и Господ Иисус Христос, засвидетелствал и запечатал верността си към Него с мъченическия подвиг на изповедничеството.
Родители в пубертет
Автор: архим. Андрей Конанос
Постоянно ропот, ропот, ропот и посланието, което даваш на твоето дете, е, че животът е постоянно оплакване и неудовлетвореност, че не съществува щастие на този свят. Знаете ли, че много млади хора не искат да се оженят именно поради тази причина? Защо да се оженя ти казват?
Този човек е нашата усмивка
Автор:
В наше време, хората стремително губят духовните ориентири. Навсякъде е препълнено с “благочестиви” свещеници, които, извинете, от усмивката не им се виждат ушите, особена значимост придобиват даже и най-малките зрънца на истинско благочестие…