Светецът, когото обикнаха финландците
Автор:
Когато човек разговаряше с отец Паисий – след това аз много пъти идвах при него – винаги виждаше неговата любов, неговото уважение към себе си. Разговаряйки с него ти разбираш, че старецът наистина вижда в теб Божия образ и храни почит към този образ, към тази икона. В него винаги имаше стремеж да помогне, да послужи. Не говоря за помощ в битовите неща – да ти предложи кафе, да ти даде стол, да задържи вратата или да ти помогне да пренесеш тежката раница, макар че и всичко това го имаше. Аз говоря за стремежа на истинския християнин да ти помогне по твоя път към Бога според силите си. А сили старецът Паисий имаше!…
Старинната чиния с незабравки
Автор: Анна Валентиновна Кирянова
Веднъж той ял борш, който от много претопляне бил променил цвета си. Тъщата специално му го сервирала в емайлирана купа и то в огромно количество. И никак не съжалявала за купата. Той изял всичко и казал: „Благодаря, много е вкусно! Никога не съм ял толкова вкусен борш!…
Да се учим да виждаме в другия самия себе си
Автор: игумен Нектарий (Морозов)
Умението да разбираме е едно от най-важните човешки умения, в което житейските обстоятелства ни упражняват буквално всеки ден. Това умение е многостранно: то обхваща и разбирането на Бога, и разбирането на случващото се в света, и разбирането на другите хора, и разбирането на самия себе си. На пръв поглед става дума за съвсем естествена човешка способност, но истинското, дълбоко разбиране се отдава на човек много трудно – за това свидетелства целият заобикалящ ни живот. Защо способността да разбираме е толкова рядка? И как да развием в себе си тази способност?…
Темата е силата на добрата дума
Автор: Архим. Ефрем Панаусис
Темата е силата на добрата дума, тоест как човек може да използва словото си, за да услади хората, да ги насочи към духовен размисъл. Знаете ли какво става? В изповедта, свещениците го знаят, тези, които се изповядат казват направих това, това, това, бях онеправдан! Първо, няма човек, който да не мисли за себе си, че е прав. Всички сме прави. Има ли някой, който да вярва, че не е прав? Всички сме прави. И отиваме и казваме аз съм прав – защото нямаме правилно отношение, намираме другия в труден час, когато е уморен, затруднен, в нужда , в онзи час отиваме и искаме нещо от него. Например жените сте си вкъщи, мъжът ви се връща от работа, а вие още от вратата се въсите, както се казва, и му казвате какво е станало и т.н. Избираме най-неподходящия начин и време и така резултат е доста неприятен…
Ръцете на молещия се
Автор: Андрей Юркин
Мнозина познават картината на Албрехт Дюрер „Ръце“. Но малцина са тези, които знаят историята за това как е създадена тази картина. Мисля, че този, който не познава Дюрер, завинаги ще помни тази история до края на живота си.
Да приемем хората такива каквито са
Автор: протойерей Сергий Филимонов
Защо показваме недоволство от другите? Защо се ядосваме и се дразним от тях? Има няколко причини за това. Първо, ние измерваме другия човек със своя мярка. Когато сме здрави, когато сърцето ни тупти равномерно, с нормално кръвно налягане, когато и двете ни очи виждат и двете ни колена се прегъват, ние не можем да разберем другия човек, който се чувства зле. Нашия характер е спокоен, а този човек е нервак, или обратното – той е по-спокоен и по-прагматичен от нас…
За „несъвместимите съпрузи“
Автор: Свети Паисий Светогорец
Един мъж дойде до моята килия, казвайки ми, че заради спор с жена си бил много потиснат. но за мен това не е голям проблем…
Някои съвети от Старецът Тадей Витовнишки
Автор: Старец Тадей Витовнишки
Към нашите близки трябва да се отнасяме еднакво. Не трябва да делим хората: този ми е симпатичен, онзи ми е антипатичен. Защото така вие обявявате война на другият човек . И тя ще бъде за вас непоносима. И макар че, външно вие не сте дали повод, нито с дума, нито с действие, вътре в себе си, със своите мисли, вие сте го предизвикали…
Възпитание на чувствата
Автор: протойерей Валериан Кречетов
Едно момиченце, което още не ходи на училище, ми зададе въпрос: „Защо Бог е сътворил човека?” Представяте ли си? Разбира се, наложи се да се помоля. „Господи, помогни ми! Такъв труден въпрос… Какво да отговоря на това момиченце?” Казвам му:…
Всички деца, на които се угажда, стават бунтари
Автор: Свети Паисий Светогорец
Непорядъчното и невнимателно поведение е пречка за Божията благодат. Липсата на уважение е най-голямата пречка, която не позволява на Божията благодат да ни доближи…
Когато служението на свещеника е мъченичество
Автор: Игумен Нектарий Морозов
Твърде сложно е да обясниш на страничен наблюдател, дори ако той е вярващ, църковен човек, защо свещенството е доброволно мъченичество. Това вероятно е нещо, което може да бъде разбрано само отвътре. Ако наистина е тръгнал по пътя на служението с искрено желание и съзнателно е взел върху себе си това едновременно тежко и благо бреме, свещеникът неизбежно ще приема присърце случващото се с различни хора, които ще срещне в живота си и това ще стане за него източник на безкрайно страдание…
Как да обикнем враговете си?
Автор: Атонския старец Гавриил
Християнинът трябва да умее да побеждава греха, ние трябва да сме нещо като пожарникари и да потушаваме пламъка на греха. А този пламък се загася с молитва, а не с осъждане. Бог ни казва: „Не съдете, за да не бъдете съдени“. И това е духовен закон. Ние загасяме греха, когато прощаваме на враговете си, на тези, които ни имат за свои врагове. Сам Бог ни е написал този духовен закон – прощавайте и ще бъдете простени!…
От ближния са и животът, и смъртта
Автор: Саратовски и Волски митрополит Лонгин
„Любовта към ближния е пътека, водеща до любовта към Бога, защото Христос е благоволил тайнствено да се облече във всеки наш ближен” – пише свети Игнатий (Брянчанинов). Ежедневно ни се налага да общуваме с много хора – роднини, колеги, непознати, които срещаме в градския транспорт, в магазина и т.н. Няма какво да крием – не винаги това общуване е приятно… Как да се научим да се отнасяме с всички по християнски, като към ближни? Това е темата на интервюто с митрополит Лонгин, която предлагаме на читателите…
Наградата за грижите към старите
Автор: Свети Паисий Светогорец
Много съпрузи негодуват и излизат от равновесие заради трудностите в семейството, предизвикани от своенравието и недоволството на старците, за които се грижат. Забравят за белите, които самите те са правили или за капризите и своенравието, които те са проявявали, когато са били деца…
За вътрешния човек и духовната одежда
Автор: свещеник Цезар Аксинте
Ние не се изморяваме да благодарим на Бога за чудесата, които Той извършва с нас всеки миг. Но тъй като сме обременени с грижи, заети сме изцяло със своите мисли, с този плътски и земен човек, не виждаме как безмерно ни обича Бог и не чуваме Неговия глас, който непрестанно ни зове. Знайте, че както Бог иска всеки миг да призоваваме Неговото пресвято Име, така и Той всеки миг призовава всеки от нас по име. Но поради шума, който създаваме, бидейки изцяло подвластни на своите мисли и дела, ние никога не чуваме, или много рядко чуваме, Неговия зов…
Как можем да обичаме, когато някой ни навреди?
Автор: Свети Порфирий
Първо, ние никога не трябва да очакваме другите да ни говорят учтиво. Това очакване е наша егоцентрична черта. Ние трябва да позволим на другите да говорят, тъй като те искат да направят това. Старецът Порфирий казва:…
Скъпа, време е да се омъжиш!
Автор: Сандра Глишич
Докато навърша 18 години, родителите ми все казваха, че училището е приоритет номер едно в живота ми. Лично аз никога не съм имала проблем с това, тъй като училището и църквата са единствените неща, които съм видяла в моя живот. Връзките и т.н. никога не са били важни за мен, така че родителите ми никога не са имали някакви проблеми, нито са били загрижени за това дали имам приятели …
Признаците на подмяна в духовния живот
Автор: Месогейски митрополит Николай
Откъс от книгата на митрополит Николай „Човекът на границата на световете”. В основата на тази книга са залегнали негови беседи, проведени в онкологическото отделение на детска болница. В нея авторът размишлява за съкровения свят на личността, за смисъла на болката и страданието, за срещите с Бога и за насъщните проблеми на съвременния човек, без да дава готови отговори, а предлагайки ни да се замислим над смисъла на ставащото в нашия живот…
Ти си много чувствителен
Автор: Св. Порфирий Кавсокаливит
Eдинственият ти недостатък – ми каза отец Порфирий – е, че си много чувствителен и не понасяш никаква обида. Наследил си тази чувствителност от баща си и в това нямаш вина. Прекомерната чувствителност не е нещо добро. Докато за околните, за тези, които я използват често за своите крайно низки цели, тя е добра. Няма нищо по-лошо от това да бъдеш чувствителен! Достатъчно е да си спомним, че повишената чувствителност е причина за всички болести…
Търпението в брака и разбирателството между съпрузите води към спасение и святост
Автор: Лимасолски Митрополит Атанасий
- В днешно време има семейства, в които, поради една или друга причина, единият от съпрузите не иска църковен брак, а другият иска. Въпросът ми е, човекът, който е православен и иска това, но поради нежеланието на другия не може да се стигне до църковен брак, възможно ли е да се спаси или не…
Търпението е най-добрата проповед
Автор: Архим. Георгий Зумис
Нито една от тях не се поколеба във вярата си, слушайки ежедневно безбожните хвалби на безразсъдните хора…
Деликатността на св. Порфирий
Автор: свети Порфирий Кавсокаливит
Веднъж старецът го постигнало голямо изпитание, което много го огорчило. Кондукторът на автобуса, в който той пътувал, започнал да му се надсмива, говорейки разни глупости, което карало невярващите пътници да се смеят, а вярващите да негодуват…
Как да различим страстта от любовта
Автор: А. Авдеенко
Днес ще говоря за това, което се случва, или може да се случи, с вашата душа на вашата възраст. Вашата възраст се нарича преходна доколкото вие сега преминавате от детско състояние във възрастно…
Любовта не е чувство, любовта е сила
Автор: Иеромонах Пантелеймон (Шушня)
artnovini
Не дружете с енориашите, а още повече с енориашките
Автор: Протойерей Максим Первозвански
Много труден е въпросът за приятелството между свещеника и енорияша.Работата се свежда до там , че когато говорим за енорияша като за духовно чадо на свещеника, дори не само и в общия смисъл на думата ,не трябва да се забравя , че свещеникът е длъжен преди всичко да бъде…
Отречение е нужно, но не от предметите, а от пристрастието към тях
Автор: Игумения Арсения
Автор: Игумения Арсения: Ако обичаме ближния заради себе си, трябва да желаем изпълнението на своите желания, на своята плътска воля. Ако го обичаме заради него самия, трябва да изпълняваме неговата воля, неговото желание. А ако обичаме ближния заради Господа, трябва да се стремим и по отношение и на него да изпълняваме волята Божия
Чуваш ли какво ти казвам?
Автор: Свети Порфирий Кавсокаливит
Отец Порфирий казваше: „Когато хората се гневят и негодуват, то, даже и да мълчат, от тях, от това зло, което се намира вътре в тях, излиза някаква зла сила, която действа пагубно на обкръжаващите…
Святост в света
Автор: схиарх. Йоаким Пар
Ние казваме – ти си пияница, ти си крадец, не искам да имам взимане даване с теб… Това ме разстройва. Ти ми харесваш, а ти не. Защото първото нещо, което виждаме, е проблемът, а не личността. А трябва да виждаме това, което вижда Бог. Бог вижда този, когото обича. Затова продължава да ни обича, затова и ние с вас още не сме мъртви. Той продължава да ни дава шанс да Му отвърнем. Той не вижда лъжеца, не вижда този, който пада, не вижда тези, които го игнорират, преди всичко Бог вижда този, когото обича…
Отношенията с духовника
Автор: Епископ Пахомий (Брусов)
- Един от най-близките хора в живота на християнина е духовникът. На него доверяват такива съкровени тайни, за които не разказват дори на най-близките роднини. Естествено, че такова доверие ражда сърдечно разположение. Къде е границата, отделяща уважението, любовта към духовника от болезненото пристрастие?
Винаги ли любовта е свята?
Автор: епископ Пахомий (Брусков)
-Излиза, че християнинът трябва да създава семейство с хладно сърце и благочестиво намерение?
Безпокоя се, че ще дойдат трудни години
Автор: Старецът Паисий
Автор: Старецът Паисий: Но за хората в света е задължително да имат връзки с близки и роднини, които живеят духовно, за да получават подкрепа. Християнинът, който се подвизава в света, има полза от връзките си с духовни хора. Колкото и духовно да живее човек, има нужда от добро общество, особено в нашето време. Връзката с духовни хора му носи по-голяма полза дори и от четенето на духовни книги, защото радостта от духовния съюз събужда у него силна жажда за духовни подвизи…
Понякога имаме нужда да ни ударят
Автор: схиархим. Йоаким Пар
Автор: Схиархим. Йоаким Пар: Мъжете могат много гръмогласно да се карат помежду си, да се сърдят, да се дразнят. Жените встъпват във война една с друга, показвайки си взаимна неприязън, от което страдат всички наоколо. ..
Без любов не можем
Автор: Иван Илин
Из писмо до сина ми: И така, ти мислиш, че можеш да преживееш без любов: със силна воля, достойна цел, справедливост и яростна борба с вредителите. Пишеш ми: „За любовта по-добре да не говорим: няма я в хората. Към любов по-добре да не призоваваме: кой ще я пробуди в закоравелите сърца?…”
Там, където небето се среща с хората
Автор: протосингел Юстин (Мирон)
Повечето от нас, съвременните хора, не познаваме себе си. Не познаваме своята идентичност, мисия. Оттук произтича драмата на цялото човечество…
За общуването с другите
Автор: Старецът Паисий
Автор: Старецът Паисий: Ако отидеш в някоя килия, където постоянно кадят тамян, като си тръгнеш, ще миришеш на тамян. Ако отидеш в някой обор, ще поемеш миризмата на обора. Ако отидеш в една светска къща, като си тръгнеш, ще миришеш със светски миризми…
За духовната и светската обич
Автор: Свети Нектарий Егински
Душата ми е изстинала към сестра Синклитикия и съм станал равнодушен към нея, заради душевното и състояние. Обичам всички вас, мои скъпи момичета не защото вие ме обичате, а защото обичате нашия Господ Иисус Христос…
Love hurts
Автор: схиарх. Йоаким Пар
Помня как веднъж разговаряше с млада двойка, опитвайки се да им помогне в сложните им взаимоотношения. И младото момиче казваше: „Аз просто искам да се наслаждавам, да се чувствам добре в тези взаимоотношения”. Свещеникът казал: „Ако се стремиш именно към това, може да си вземеш куче, а не мъж”…
Слово за оскверняването от света
Автор: Светител Лука Войно-Ясенецки
Автор: Св. Лука Войно – Ясенецки: Всички вие искате да бъдете благочестиви? Зная, че искате. И заради това живея, за да бъдете вие благочестиви, заради това изминавам и тежкия жизнен път. Искам да видя всички вас благочестиви, искам да има малко стадо Христово, макар и малко, но истинско, крепко…
Сами сме много слаби
Автор: схиархим. Йоаким Пар
Причината, поради която се женим, е да има някой, който да ни подкрепя и поддържа, за да стигнем до Бога. Защото сами сме много слаби. Затова си избираме човек, който желае същото, което и ние. Който ще ни помогне да го реализираме. Проблемът се появява тогава, когато партньорът ви не желае това, което желаете вие. Тогава се получава типичният брак на съвременния човек…
Да се караш от любов
Автор: архим. Андрей (Конанос)
Карал ли си се някога от любов? Карал ли си се някога с жена си, понеже тя иска да види някакъв филм, но и ти искаш да видиш друг по телевизията и да кажеш: - Ама, какво говориш сега, любов моя! Да гледаме твоя! Прощавай, че гледах моите толкова време. Забравих, че започна филмът, който ти харесва. Да видим твоето предаване!…
Да общуваш – означава да се научиш да слушаш
Автор: митр. Атанасий Лимасолски
Преди да продължа, искам да ви разкажа нещо – когато станах митрополит и приключиха изборът, ръкополагането и интронизацията, на следващия ден имахме света Литургия в митрополитския храм. След това трябваше да отида за първи път в канцеларията на митрополията…
Кои сме ние?
Автор: схиархим. Йоаким Пар
Човек винаги си задава едни и същи въпроси: Кои сме ние? Защо сме тук? Защо е всичко това, което става? Има ли всичко това някакво значение? Сам ли съм аз? Има ли някаква разлика какво върша аз? Ние продължаваме да си задаваме тези въпроси. И в зависимост от това дали имаме източник, от който да получим отговори, нашият живот може да бъде или продуктивен, мирен, щастлив и пълноценен, защото ние сме разбрали истината за всичко това, или ние можем да бъдем в постоянно смущение, нашият живот може да се променя всеки път, когато чуем нещо ново, можем да страдаме от депресия, от някакво смущение на съзнанието…
Настояването другите да станат добри е самоизтъкване
Автор: свети Порфирий
Нека не се гневим на тези, които хулят и псуват, на тези, които се противят на Бога, на гонителите на християните и други подобни хора. Гневът е зло. Трябва да мразим техните думи, тяхната злоба, но човекът, който изговаря тези думи, не трябва нито да го мразим, нито да му се гневим. Напротив, трябва да се молим за него. Християнинът има в себе си любов и благородство и се държи по съответния начин.
Смирявам себе си, за да придобия моя брат
Автор: Архимандрит Григорий Зумис, игумен на Дохиар
архим. Григорий Дохиарски: Веднъж позвъних по телефона на отец Евдоким, въпреки, че не ми е по сърце този апарат. -Как живееш, отче? -Смирявам себе си, за да придобия брата си. Ето какво трябва да пазим постоянно в сърцето си: „Смирявам себе си, за да придобия моя брат”. Отец Евдоким и монах Игнатий в действителност не бяха старец и послушник, тъй като вторият беше постриган в друга келия. Когато умряха неговите старци той отиде в келията при отец Евдоким, за да не е сам. Отец Евдоким и монах Игнатий имаха различни привички, различни характери. Съвместния живот, няма значение къде е, в семейството ли или в манастира е истинско мъченичество, защото трябва да се преодолее собственото своенравие.
Ако наистина обичаш – то винаги е за другия, а не за теб
Автор: схиарх. Йоаким Пар
Автор: схиарх. Йоаким Пар Когато човек мисли за себе си, другите за него представляват интерес, само ако от тях може да получи нещо. Ако хората ви дадат това, което искате, можете да ги приемете в кръга на своите интереси, те са във вашето съзнание. Ако не ви дават очакваното, вече са извън вашите мисли и дела, държите ги на разстояние. Важно е само това, което вие чувствате, което вие искате – важни ли сте в обществото или семейството, как изглеждате, грижат ли се другите за вас и тем подобни. Не може да мислите за нищо друго освен за себе си – умът ви се върти около себе си и никого другиго. ..
Комплексът на жертвения козел
Автор: протопр. Николай Лудовикос
Едно нещо е животът в Христос и съвсем друго – празнословието в Христос. Християнското празнословие е изпълнило света, но животът в Христос е друго нещо. И атеистите търсят именно християнски живот от християните, т.е. този опит от живота и от Възкресението, който води до определено състояние, който може да те направи неуязвим от чуждите обиди?…
Когато има простота се чувстваш леко
Автор: старецът Паисий
Автор: Старецът Паисий. – Придобий простота в общението с другите, за да не се затрупаш с помисли и главата ти да не се обърква. Когато човек изказва просто това, което чувства, тогава сам се чувства свободен и облекчава живота на другите…
За търпенето на немощите на ближните
Автор: Игумен Сергий Рибко
– Какъв е критерият, по който да определим правилно ли постъпва човек? – Такъв критерий има: Евангелието, учението на Отците на Църквата, православното Предание. Когато човек живее по Бога, на душата му е мирно. По думите на св. Варсануфий Велики, това, което е от Бога, няма в себе си скръб…
Всичко да е заради Бога и нищо заради нас
Автор: схиархимандрит Йоаким Пар
Ние казваме: “Чувствам, че Бог е редом с мен”. Това е много плитко заявление! Бог въобще не е някъде наблизо, редом. Той е напълно вътре в нас. Цялата работа е в това, че ние не го осъзнаваме, но от това Господ не по-малко е именно там. Без значение способни ли сте да го видите, почувствате, познаете, или не сте способни. Той е там, вас ви няма там, където е Той…
Без думи
Автор: св. Порфирий
Св. Порфирий описва срещата си със стареца Паисий:…
Аскетическото уединение и любовта към ближните
Автор: Йоан Корнаракис
„Този, който изправя своя брат, лекува собствените си пороци, а този, който осъжда ближния, прави по-дълбоки собствените си рани”. Ръководейки се от тази аскетическа мисъл, съвременния човек може да види живо проявление на любовта. В този смисъл тя не се явява чувствен порив и страст, нито проява на неутралитет. Преди всичко, това е силна, динамична взаимовръзка, характерна черта на която е, че колкото по –силно се проявява, толкова повече изцелява самата себе си. Този, който знае слабостите на своя брат и се отнася към тях с уважение, изразява и непосредствено уважение към самия себе си…
Загубихме човека
Автор: митр. Атанасий Лимасолски
Свещеникът благославя с кръста венците и самите младоженците по време на Тайнството, за да покаже, че, първо, тази връзка се основава върху Божията благодат и благословение, и второ, тя има кръстен характер. Не се женим заради сладострастието или насладата. ..
Любовта премахва разстоянията
Автор: старец Паисий
-Отче, как хората общуват духовно един с друг от разстояние? -Предават си един на друг послания по радиостанцията с помощта на морзовата азбука!..
Без любов, да се помогне на човека е невъзможно
Автор: иеромонах Иов
Помня, преди много години четох малката книжка “58 съвета на един атонски старец”. Мене буквално ме завладя една мисъл, към която после постоянно се връщах: Не пропускайте да угодите на Бога чрез ласкаво отношение към хората. Ние често търсим, какво добро да направим за своето спасение. Но не се замисляме и не осъзнаваме, че имаме такава възможност под ръка. Ласкавото общуване с хората не е нещо друго, а е проявяване на деятелна любов в ежедневието. ..
Гледай в душите на хората, а не как са облечени
Автор: архимандрит Андрей Конанос
Господ казва – възлюби ближния си като себе си (Мат. 25:39). Тоест, обичай другия и разбери другия, както обичаш и разбираш себе си. Обичаме ли себе си? Обичам себе си, не означава, че един час се глася пред огледалото – нямам предвид това, а, че уважавам и ценя себе си, грижа се за себе си. Моето аз не е за хвърляне на боклука, защото Бог обича моето аз…
Трудността да се довериш на Бога
Автор: Архим. Андрей (Конанос)
Не зная как става така, че повечето от нас влизаме плахо в Църквата и след два месеца сме погълнали цялото църковно знание и започваме да смятаме, че сега ще спасим света! Сега ще променим хората! Сега ще заклеймим злото, злите хора, ще ги направим добри! Кой?…
Всички грижи да предадем Богу
Автор: Старец Тадей Витовнишки
Когато говорим с нашите близки и те ни разкриват проблемите си, ако ние имаме любов, с внимание изслушваме техните тегоби и съчувстваме на тяхното страдание и беди, защото сме сътворени от Господ по любов и сме излияние на Божията любов. Но обикновено ние се натоварваме още повече, защото и сами сме обременени от своите грижи, безпокойства и слабости.
„От препълнено сърце говорят устата”
Автор: митрополит Атанасий Лимасолски
Ако искаме да се помолим, трябва да се научим да се изказваме добре за всички хора. Велико дело за човека е да се научи да говори за другите само добро, винаги да има благо слово за всички. По друг начин казано, това е пълнотата на човешкото сърце …