архимандрит Херувим Карамбелас



Старецът Калиник Исихаст

Петък, 7 Август 2015
Автор: Архим. Херувим Карамбелас

filaretos

Местността Катунакия, е дива, скалиста, разположена на южния край на Атонския полуостров. Заедно със съседните скитове: Кавсокаливия, св. Василий, Малката Света Анна, Каруля, образува най-святата част на Атон. Ако Света Гора си я представим като храм, то тази област би била светия олтар…

Пред вечността всички теории угасват

Понеделник, 24 Ноември 2014
Автор: Архим. Херувим Карамбелас

22551_1253181447483_1167930820_30599981_5044300_n

Шест години учене в Европа станали шест години светски живот с неговото пресищане и разточителност. В Европа, където излишеството от материални блага на индустриалната цивилизация съществува заедно с извънредния духовен глад, студентът Менагиас, богато дете от Атина, живеел както намирал за добре, танцувал, развличал се, водел разсеян живот в студентския свят. Негов девиз било: „Душо! Имаш много блага…яж, пий, весели се“…

Иеромонах Никон Карулски (1874-1963)

Четвъртък, 19 Декември 2013
Автор: архим. Херувим Карамбелас

о. Никон Карулски

Ето, си мислех, небесен човек, който се намира още на земята! Колко пъти ни се е случвало да се срещнем през живота си с такива хора! Вярвам, че и най-втвърденото, най-напоеното със светски помисли сърце не може да не се развълнува и да остане безразлично пред величието, което разкриват дивите места и покои, безметежността на тези хора: то отваря очите, смекчава, умилява…

Монахът, който станал бесноват заради гордостта си.

Четвъртък, 3 Октомври 2013
Автор: архим. Херувим Карамбелас

57629033_Prepodobnuyy_Siluan_Afonskiy_ya_nikogda_ne_prihozhu_k_lyudyam_ne_pomolivshis

В този разказ ние няма да говорим направо за смирението, тъй като ще стане дума не за смирен монах. Точно обратно, ще разкажем за монах Иларион, който бил овладян от духа на гордостта…  

Патриархът овчар

Четвъртък, 26 Септември 2013
Автор: архим. Херувим Карамбелас

50238.b

Свети Нифонт ІІ е бил Константинополски  патриарх през петнадесети век. Още като монах, той с Охридския архиепископ Захарий обиколил цяла Гърция и Далмация, противопоставяйки се на решението на Флорентийският събор, който приел унията. След това Нифонт се отправил към Атон, където бил приет в братството на манастира “Дионисиат”.Там бил ръкоположен за дякон и свещеник…