При Бога всичко е претеглено и преброено
Автор: протоиерей Валериан Кречетов
Човекът е създаден по Божи образ и подобие. Затова трябва да има пред себе си образа, на който се уподобява. Видимите образи са родителите, околните, а във висш смисъл – Бог. Коренът на думата „образование” е „образ”. Този образ Божий, който човек трябва да пресъздаде в себе си. Затова образованието се състои от три компонента. Първо – възпитание на нравствеността, на чувствата, второ – умение правилно да мислим, да разсъждаваме. И на трето място идват знанията. Без първите две знанието може да навреди на човека – важно е как той ще го употреби…
Скъпо мое прегрешение
Автор: игумен Нектарий (Морозов)
Случва се и човек да се мъчи от чувството, че не прави в пълна степен онова, което е длъжен да прави и той дотолкова се измъчва от това, че губи всякакъв душевен мир. Това чувство възниква по правило от гордост: това е т.нар. условно „комплекс на отличника”, но от него страдат не само отличници. Необходимо е не само да приемем, че не можем да направим всичко в живота си правилно, но и да осъзнаем, че опитът от това, което в нашия живот не се получава така, както бихме искали, също е крайно ценен и важен…
За раните на душата и за “духовния пластир”
Автор: игумен Нектарий (Морозов)
Как да пристъпим към изповядването на своите грехове? Ще се постарая да посоча няколко основни момента. На изповед човек трябва да говори за това, за което се чувства виновен. В една от случките описани в „Патерика” някакъв брат пита своя духовен отец: „Авва! С какво да се занимавам в килията?”. Онзи отговаря: „Какво ще те безпокои, когато застанеш на Страшния съд?” – „Моите грехове.” – „Тогава отиди в килията и плачи за греховете си”…
Един много актуален проблем на пастирството: свещеници се оказват без духовници
Автор: протойерей Артемий Владимиров, духовник на Алексеевския женски манастир на гр. Москва и протойерей Валериан Кречетов, духовник от Московската (областна) епархия
Много от нас, свещениците, се сваряват в собствения си сос, подобно на риба в доматен сос. Свещениците губят потребността си в частната изповед…
За това, как трябва да се изповядва грешникът
Автор: Преподобни Никодим Светогорец
След като помислиш по този начин за своите грехове, приятелю ми грешнико, и се приготвиш с такова съкрушение и терзание, отиди при опитен духовник, и ако домът му се намира далеч, не се полени, както не се лениш да ходиш при намиращ се далеч опитен лекар заради своята телесна болка, но кажи и ти, както оня блуден син: „Ще стана и ще отида при баща си“…
Една истинска история защо не трябва да осъждаме
Автор: Архимандрит Павлос Пападопулос
В магазина нямаше други клиенти. Само две момичета до тезгяха и един младеж, който вероятно чакаше поръчки до пещта. - Бих искал, моля, четири сандвича с шишчета… – каза свещеникът. Двете момичета се спогледаха с насмешка. Свещеникът се запъти към хладилника с безалкохолни и взе две. Сложи ги на тезгяха. Поръчката му скоро бе готова. - Колко Ви дължа, моля? – обърна се към момичето, което отегчено чукаше по клавишите на касовия апарат. Но вместо да чуе цената, получи въпрос: - Отче, знаете ли какъв ден е днес? Или сте забравили?…
За някои грешки, които свещеникът може да допусне при изповедта
Автор: архимандрит Кирил Семьонов
Сърцето на свещеника трябва да бъде внимателно към това, което се случва в душата на дошлия при него човек. Духовното чедо може да се ограничи до пестеливо изречени думи, но ако твоето сърце е внимателно, то ще види истинския проблем, за който човекът може би се стеснява и срамува да говори. Ти можеш да почувстваш какво се крие зад външността на думите, с които той изразява своята изповед…
Посрамване на неизповядал се
Автор: Йеромонах Евтимий Светогорец
Бай Теодор живееше в едно село до Ксиромеро. Беше на около 52 години и никога не се беше изповядвал. Обаче ходеше на църква и беше добронамерен. Веднъж когато се намираше в градчето Астако по някаква своя работа, отиде в църквата „Свети Николай”, намери свещеника отец Иеротей, който беше духовник и се изповяда. Извърши обаче една формална изповед, а тежките грехове не каза…
Покаяние и радост
Автор: свещеник Валери Духанин
Колко е важно да разберем: покаянието не бива да се отъждествява с унинието. Покаянието не е нагнетяване на мрачни чувства, не е самоизтезание, за това, че не ставам за нищо, а напротив, освобождаване на душата от мрака на унинието. ..
Нуждата от изповед
Автор: св. Паисий Светогорец
- Отче, преподобният Марк Подвижник казва: “знаещият нещата се изповядва пред Бога не с изброяване на съгрешенията си, но с търпение на идващите върху му скърби”. Какво има предвид?…
Какво трябва да помним, когато се готвим за изповед
Автор: свещеник Михаил Немнонов
Колкото повече обичаме себе си, толкова повече губим от изповедта. На нея търсим да излеем чувствата си, вместо да се покаем…
Някои малки грешки, допускани при изповед
Автор:
Обикновено християните се препъват в следното: да на би да развалят добрия си образ пред свещеника, споменавайки унизителни грехове…
Какви основни грешки се допускат в отношението с духовника
Автор: свещ. Константин Коман
Духовникът понякога става заместител или идеална проекция на това, което не достига на вярващия.Случвало ми се е да се сблъсквам с такива тежки подмени. Ако жената няма такъв мъж, който да и харесва, съществува риск тя да пренесе своето отношение към мъжа си върху духовника. Това е най-големия и най-често срещания проблем. Имам в предвид, пази Боже, не нечисти чувства, а отношението на женската природа към мъжката…
Как на изповед да говорим за най-съкровеното
Автор:
Разговор с Негово Светейшество Кирил, патриарх Московски и на цяла Русия относно тайнството Изповед.