Ревност по Бога



Пътят към щастието

Сряда, 27 Ноември 2019
Автор: св. Нектарий Егински

db8aa8ddd1fdbfbd078d04e0028538e3

Християнинът е длъжен да слави Бога и с тяло и с душа. Те и двете принадлежат на Бога, затова ние нямаме право да ги употребяваме безчестно, но трябва да ги използваме като освещени и святи, с голяма благодарност…  

За да можем да живеем с Бога

Вторник, 19 Ноември 2019
Автор: Архим. Елисей - Игумен на манастира Симонопетра, Света Гора

agiooros

Въпросът за трезвението е може би единственият въпрос, който може да занимава някого, който истински обича Бога. Трезвението не е просто някакво неопределено понятие, а е действие. Може да се каже, че това е делото на живота ни. Това е самият ни живот. Това е нашето апостолско и монашеско призвание. Това е нашата практика и нашият живот…

Всеки от нас е потенциален светец

Вторник, 28 Май 2019
Автор: Месогейски и Лавреотикийски митрополит Николай (Хаджиниколау)

rise1

– Защото Господ открива Себе Си истински само на тези, които искрено се съмняват в Неговото съществуване. Аз се съмнявах. Когато бях на 17 години, направо казвах: „Аз съм атеист”…

Духовната Одисея

Вторник, 7 Май 2019
Автор: О. Спиридон Василакос

kafeneio_0_1

От любов Бог идва при човека. На мен това, което ми липсва, е тази любов, която Христос има към човека, любовта и копнежът, който Одисей има към Итака. Това ми липсва и затова нямам сила. Затова зарязвам всичко, оставям оръжията, отклонявам се, затова много пъти зарязвам моята борба, усилие, пътуване. Това ми липсва. Не е силата, нека не се крием, не ни липсва сила, а не обичаме с все сила нашата крайна точка. Един друг велик отец на Църквата казва: бре хора, очаквате да намерите покой тук? След като тук сме бежанци, след като родината на човека е Христос, и ти чакаш тук да намериш покой, мир, спокойствие?…

Как започва християнският живот в нас?

Четвъртък, 18 Април 2019
Автор: Св. Теофан Затворник

feofan-zatvornik

Трябва да си изясним кога и как започва истинският християнски живот, за да видим поставено ли е в нас началото на този живот, и ако не е поставено, да знаем как да го поставим, доколкото това зависи от нас. Това, че някой се нарича християнин и принадлежи към Христовата църква, още не е сигурен признак на истински живот в Христа. Не всеки, който Ми казва: Господи, Господи! Ще влезе в царството небесно (Мат. 7:21). И не всички, които са от Израиля, са израилтяни (Рим. 9:6). Можеш да се числиш към християните и да не бъдеш християнин. Всеки знае това. Има един момент, и момент – добре забележим, рязко изпъкващ в хода на живота ни, когато някой започва да живее по християнски…

Постът на нашите майки

Понеделник, 1 Април 2019
Автор: Архимандрит Кирил Павлов

001

„Мамо“ – казали децата й – „че нали се върнахме живи. Защо и сега продължаваш да постиш?“ „От благодарност към Господа“ – отвърнала бабата. „Покажете ми друго такова семейство, където четирима са заминали на фронта и всичките са се завърнали ЖИВИ! Не, и занапред ще постя така чак до смъртта си, за да благодаря на Господ“. И така постила тя до края на живота си…  

Нашата ревност трябва да бъде разтворена в Христа

Четвъртък, 28 Март 2019
Автор: Протойерей Георгий Бреев

313345.s

– Кое е главното за съвременните християни? – Защо за съвременните? За всички хора и за всички времена, до края на вековете, е дадено едно Евангелие. „Иисус Христос е същият вчера, и днес, и во веки” (Евр.13:8). Главното е да изпълним Господните заповеди, защото в тях е заключена Божията воля. Случва се, идват хора и казват: „Искам да изпълня Божията воля”. „А как ще намериш волята Божия?” – питам ги. Мълчат. Тя е изразена в Божия закон…

Да бъдеш милостив – означава да бъдеш с Христос

Сряда, 20 Март 2019
Автор: Архимандрит Арсений Папачок

Părintele-Arsenie

Ако си милостив към един или към друг, очевидно е, че ти си с Христос. А ти дори не усещаш, че този, на когото помагаш, може да бъде Христос. Той не протяга ръка, за да му дадеш, той протяга ръка, за да ти даде Царството Небесно, а ти дори не забелязваш това. И обикновено хората търсят най-дребната монета в джоба си…  

В наши дни има твърде много светци

Вторник, 12 Март 2019
Автор: архим. Елисей - Игумен на манастира Симонопетра, Света Гора

46655199_374831429936820_2215319411748997900_n

В света, казваше ни някога старецът Емилиан, в наши дни, има твърде много светци. Животът е такъв, че поставя тези хора сред съблазни, т.е. изкушения, скърби и те проявяват страхотно послушание и търпение, чрез което достигат святост. Също така, желаейки да водят духовен живот, започват да подражават монашестващите: книгите и молитвите им са като тези на монасите, извършват служби, молят се по броеница, и при това без да имат нерадение, което често пъти сковава живота на монасите. Тези хора са опечалени, т.е. угнетени души, понасят бремето на живота и не са коравосърдечни. Внимават какво говорят и въпреки, че често пъти са преуморени, извършват своите служби. Затова имат осезаеми белези на святост, които може да не са чудеса, а да са плодове на Духа: всекидневният им живот е свят…

Свидетелството на хирурга

Понеделник, 4 Март 2019
Автор:

141ce9a73ddb4c9fef029e7d5cb5a92a

През лятото на 1921 г. лекарят и свещеник о. Валентин Войно-Ясенецки (бъдещият светител Лука Кримски) трябвало да се яви в съда като свидетел в защита на подсъдими лекари. - Кажете, попе и професоре Ясенецки-Войно, как можете вечер да се молите, а денем да режете хора? – попитал чекист с фамилия Петерс. - Режа хората, за да ги спасявам, а вие в името на какво ги режете, гражданино обществен обвинител? – отговорил отец Валентин…

Ако ние направим една крачка към Бога, Бог прави десет към нас

Вторник, 12 Февруари 2019
Автор: Манолис Мелинос

QAhhRoGIrj8

Една сутрин мой познат и аз, посетихме  килията на стареца Паисий. Той четеше Псалтира и Евангелието и ни разказа как св. Арсений Кападокийски, на когото той беше първият и най-добър биограф, четял за всяка болест подходящ откъс от Евангелието и подходящ псалм и след горещата му молитва, Бог му отговарял, извършвайки чрез него чудеса. След разговора с него, ние си тръгнахме, за да го оставим с неговата приятелка – молитвата и с неговия приятел – изучаването на Божието Слово. Малко преди да вземем благословение за тръгване, човекът, който беше дошъл с мен, го помоли следното:…

Ние сме икони на Христос в света

Вторник, 5 Февруари 2019
Автор: архимандрит Андрей (Конанос)

e6DnDuEa_yg

Един мисионер работил в Африка и след няколко години предложил на местните африканци да нарисуват Христос такъв, какъвто си го представят. И знаете ли какво направили болшинството от тях? Едни нарисували Христос чернокож, с цвета на своето племе, други – с характерните за местните хора черти, трети – такъв, какъвто Той е изобразен на византийските икони, изпратени от Гърция – всеки Го изобразил така, както си го представял…

За свободата в Христа и старецът Софроний

Вторник, 29 Януари 2019
Автор: Георгий Великанов

9sofronie

В живота на всеки християнин има благодатни мигове, когато му се дава да вкуси въздуха на духовната свобода. Както пише в своя дневник о. Василий (Росляков): „Светият Дух … това е сякаш са ти дали криле и са ти казали: сега можеш да летиш из цялата вселена…”…

Светата прошка

Понеделник, 14 Януари 2019
Автор: жития на светиите

αγιος-1

Когато св. Дионисий се подвизавал в манастира на Богородица Анафонитрия, веднъж през нощта на вратата му почукал един непознат. Дивият му поглед, измъченият и отчаян вид, приглушеният глас – всичко това показвало, че му се е случило нещо ужасно. Непознатият приличал на подгонен звяр. Светителят го попитал защо е дошъл при него и какво го е развълнувало толкова…

Покаянието е нашето духовно сърце

Вторник, 27 Ноември 2018
Автор: О. Спиридон Василакос

IMG_8790

И покайният човек, проповядвайки чрез живота си покаяние, става път на завръщане за много хора и мнозина ще поревнуват веселието, радостта, мира, Бога, Който ще виждат в живота на покаялия се човек. Да ревнувам покаянието, молитвата, вярата, любовта на другия, а не неговия автомобил и къща. Тази ревност е хубава. Тази ревност става огън, който вътрешно изгаря човека и прави от неговия живот жертвеник, жертва на Бога, „дух съкрушен, сърце съкрушено и смирено“ – това е ценното. Да стана жертвеник, върху който ще жертвам моята воля, грях, отстъпление, и чрез тази жертва ще приема Самия Бог. Това е благоприятната жертва, тази жертва Бог иска…

Какво ни пречи да се приближим до Бога?

Сряда, 14 Ноември 2018
Автор: Йеросхимонах Агафодор (Буданов)

Agafodor_Budanov3

Когато едно плодно дръвче расте на свобода, без да има до себе си други растения, то принася добри плодове. Но когато около него растат други растения, те отнемат от силата му и то остава безплодно. Така става и с онзи човек, който може и да се старае на Божията нива, но страстите в сърцето му са особено силни, пречат на духовното му развитие и той остава безплоден…

ЧУДОТО ВИНАГИ ИДВА НАВРЕМЕ

Четвъртък, 8 Ноември 2018
Автор: протойерей Олег Врона

dromos

Историята беше следната. Когато на млади години майка Серафима постъпила в Пюхтицкия манастир, в света нямала никого, освен родната си майка. Докато и двете били млади, те нямали големи опасения за по-нататъшната съдба на майката. Но годините преминали много по-бързо отколкото предвещавала младостта и накрая майка Серафима се оказала пред голям и трудно разрешим въпрос: как да постъпи, за да изпълни синовния си дълг и едновременно с това да остане в манастира. В такава ситуация, както на всеки е ясно, решението, което от само себе си се налагало било да остави временно манастира и да се погрижи за престарялатна си и болна майка…

Защо запалваме кандило пред иконата?

Сряда, 10 Октомври 2018
Автор: Св. Николай Велемирович

post09

На първо място – защото нашата вяра е светлина. Христос е казал: „Аз съм светлината на света“ (Йоан 8:12). Светлината на кандилото ни напомня за тази светлина, с която Спасителят освещава нашите души…

Случило се наскоро

Понеделник, 8 Октомври 2018
Автор:

maria-oropos

Мария била майка на десет деца, на възраст от 22 години до два месеца…

Да тичаме за да се срещнем с Христос

Вторник, 12 Юни 2018
Автор: О. Спиридон Василакос

IMG_8776

И си спомних двамата апостоли. Виждали ли сте как ние отиваме на църква? Мога да ви кажа че независимо дали отиваме на църква или за нещо духовно, ни липсва духовно желание. Ако ни видят от някое погребално бюро, ще ни наемат – толкова тежко пристъпваме…

Благодарността към Бога

Четвъртък, 18 Януари 2018
Автор: Архимандрит Захариас Захару

Elder

Темата, която ще разгледаме тази вечер е много важна. Това е темата за благодарността и признателността към Бога. Всички неща биват освещавани чрез благодарението. Ще се опитам само да ви кажа един цитат от св. Максим Изповедник: „Всички достижения на светиите са неща, които не са били техни, а са неща, за които те са благодарили на Бога и така са станали техни“. И даровете, които са получили светиите, са в съответствие с тяхната благодарност. И всеки светия притежава само онова, за което вече е благодарил като получен дар от Бога…

За да срещнем Христос трябва да се потрудим

Вторник, 9 Януари 2018
Автор: О. Спиридон Василакос

MG_23661-640x360

Дните, в които живеем имат един белег – искаме пари без да се трудим, дипломи без да четем, удобство без да се помръднем, святост без да се подвизаваме. Искаме да имаме всичко под ръка, но не става така. Духовният живот не е телевизия да държиш дистанционното, да седиш на канапето, да сменяш каналите и да увеличаваш силата на звука. Духовният живот иска труд, вътрешен и външен, как иначе ще срещнеш Христос?…

Бързайте да правите добро!

Четвъртък, 28 Септември 2017
Автор: Кръстьо Лафазанов

K_Laf-a-645x421

Срещнахме се с един от най-популярните и обичани български актьори, който се съгласи да разговаря с нас за посещенията си на Света Гора, вярата и духовния живот. - Здравейте, благодарим Ви, че се съгласихте да поговорим!…

Законът Господен е даден за всички – и за монаси, и за миряни

Четвъртък, 20 Юли 2017
Автор: Блажена Теодора

250112.b

Блажена Теодора разказва как един монах попитал авва Исая: Защо става така, че тези, които живеят в света и се отнасят небрежно към поста, небрежни са и в молитвата, не участват винаги в бденията, липсва им смирение; изпадат в чревоугодие, отдават се на страстите си, заяждат се помежду си, прекарват целия ден в проклятия и псувни – как става така, че тяхното държание не се счита за грешно? А ние монасите, с нашите пости; бдения; спане на земята; ядем само хляб; въздържаме се от вино, олио и всякакви телесни удоволствия; с плач и ридания ние казваме, че сме загубили душите си, че не сме достойни за Небесното Царство, а ще бъдем осъдени на мъки? Нима Законът и заповедите не са дадени за всички еднакво?…  

Духовната борба на Великия пост

Четвъртък, 16 Март 2017
Автор: Архим. Ефрем Филотейски

Konanos-Samaritan-woman-edited

В тези дни ние встъпваме на духовното поприще на благословения велик пост. Светият Велик пост е време на молитва, време на покаяние, на сълзи, на преобразяване на човека, период, който го възвежда на ново стъпало в духовния живот. Нашата Църква, като грижовна майка, грижеща се за своите деца – християните, е установила периода на Великата Четиридесетница като време на особено интензивна духовна борба, стараейки се да ни помогне да се освободим от пороците, да се очистим, да се приближим до Бога и да се удостоим да посрещнем Великия и Светъл празник на Христовото Възкресение…

За разсъдителността

Сряда, 29 Октомври 2014
Автор: старецът Клеопа

71582_cleopa

Автор: старец Клеопа   Разсъдителността или дарът за различаване е украшение на добрите дела, както казва св. Исаак Сирин: „Украса на всяко нещо е мярата” 1 .  Без тази духовна сол всичко добро се разваля и се превръща в тлен. Според светите отци това украшение на добродетелите се придобива чрез безстрастие…

Да не разстройваме Христа

Вторник, 21 Октомври 2014
Автор: митр. Атанасий Лимасолски

188157.p

Ако човек не знае, какво да прави в живота-нека не се отчайва. Какво знаем ние за бъдещето? Само това, че искаме да сме с Христос, а това никой не може да ни го отнеме…

Трябва да преминем Божия път разумно и внимателно

Четвъртък, 24 Юли 2014
Автор: авва Доротей

ih4442

Злото само по себе си е нищо, защото то не е някаква същност и няма никакъв състав. Но душата, която се е отклонила от добродетелта, става порочна и ражда грях, затова и страда от него, като не намира (за себе си) естествено успокоение. Нима дървото има по естество червей в себе си? Но в него се образува слабо загниване, от това загниване се ражда червей, който го разяжда. Така също и медта произвежда ръждата, която я разяжда. И одеждите сами произвеждат молеца, който ги разяжда и поврежда. Така и душата сама произвежда злото, което по-рано изобщо не е съществувало и, както казах, няма никакво качество, и само се измъчва от злото…

Безгрижието е най-голямата опасност за душата

Сряда, 14 Май 2014
Автор: Йеромонах Дионисий (Игнат)

Starac-rumunski-monah-ava-Dionisije-Ignjat

-Как  може да се запази ума, особено в града, където ни обкръжава толкова много зло?   -Необходима е борба, необходим е подвиг. Като християнин, ти прекрасно знаеш, какво ти принася вреда, нали така? Затова се постарай да не го правиш. Ти прекрасно знаеш и това, кое може да ти е от помощ – добродетелите. Извършвай ги и ще се спасиш с тях. Затова смятай, като че си на война, като войник, който отдясно и отляво отблъсква противника, не давайки му да се движи напред. Така и ние християните ще се сражаваме със страстите, причиняващи ни вреда, с враговете на нашите души и ще се стараем да извършваме добродетели.

Приемане и отнемане на Божията благодат

Вторник, 29 Април 2014
Автор: архим. Ефрем, скитоначалник на скита св. Андрей

ефрем...

Когато чувстваме някакво въодушевление или радост, тогава всичко при нас е тържествено и ние си казваме: ей така да се чувствам всеки ден и нищо друго не искам. Още не си свършил изречението обаче и благодатта се е отдалечила. Ти се питаш: какво става сега, не можах да се доизкажа  и благодатта изчезна, отново започват помислите и битката, които без съмнение изморяват и изтерзават…

Защо не приличаме на древните светии

Четвъртък, 27 Юни 2013
Автор: игумен Сергий Рибко

0_35375_cbdb741b_L

Разказвали са ми, че учените веднъж направили такъв експеримент: взели две семейства и ги поставили в екологически идеални условия, за това  направили стъклен хангар и създали в него идеална атмосфера, подобна на тази, която много отдавна била на земята, посадили екологически чисти растения и хората там живели година. Естествено те не ползвали нито телевизор, нито радио, защото това би нарушило екологическата и нравствена атмосфера. Когато след година те излезли от тази сфера, на тях има станало лошо…

Как възраства душата

Сряда, 5 Юни 2013
Автор: игумен Сергий Рибко

meteors-monk-768x576

- Как се съотнасят помежду си ревността и произволението?   - Не може да има ревност без произволение. Произволение е желанието на човека, и колкото по-силно е желанието за угаждане на Бога, толкова по-силна е ревността. Но само нашето благо произволение е малко, то трябва да се прояви в дела по Бога…

Ревност по Бога и по разум

Сряда, 15 Май 2013
Автор: игумен Сергий Рибко

rybko_1_3_0_0_01

-Отче, позволете сега да засегна такава тема като духовната ревност, която е много важна в живота на християнина. Обяснете, моля, какво е духовната ревност?…